Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:18, 05/05/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Dyfishim buxheti dhe..../ Ja 5 konkluzionet e tryezës së PD për arsimin e lartë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi pasditen e sotme një bashkëbisedim me pedagogë dhe përfaqësues të arsimit të lartë në vend.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/250507/dyfishim-buxheti-dhe-ja-5-konkluzionet-e-tryezes-se-pd-per-arsimin-e-larte/

 

Basha: 133 mijë nxënës e studentë kanë braktisur shkollën në 4 vitet e fundit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar pasditen e kësaj të shtune një tryezë me pedagogë e të ftuar për gjenden e arsimit të lartë në Shqipëri.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/250471/basha-133-mije-nxenes-e-studente-kane-braktisur-shkollen-ne-4-vitet-e-fundit/

 

VIDEO/ Farsa e neveritshme e Ramës, ja si dekoronte ambasadorët para një viti për hapjen e negociatave

Ishte 29 qershori 2018 kur kryeministri Edi Rama do të festonte “marrjen e datës për hapjen e negociatave”. Madje kreu i qeverisë për këtë arritje do të dekoronte edhe disa ambasadorë të Shqipërisë në vende të ndryshme të BE-së.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/250489/video-farsa-e-neveritshme-e-rames-ja-si-dekoronte-ambasadoret-para-nje-viti-per-hapjen-e-negociatave/

 

Platforma e plotë/ '50% rritje page në 4 vite për mësuesit', ja angazhimet e LSI për të rinjtë, arsimin, fermerët

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka prezantuar sot në Konventën e Partisë, platformën ekonomike më të cilën LSI do të paraqitet para shqiptarëve me të ardhur në pushtetm ku në thelb mbetet garancia për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/250439/platforma-e-plote-50-rritje-page-ne-4-vite-per-mesuesit-ja-angazhimet-e-lsi-per-te-rinjte-arsimin-fermeret/

 

Basha thirrje të fortë shqiptarëve: 'Më 11 Maj të gjithë bashkë në shesh për të shporrur diktaturën e Ramës’

Kryetari i Opozitës së Bashkuar Lulzim Basha, u ka bërë thirrje nga Lezha të gjithë shqiptarëve ti bashkohen protestës së madhe që do të mbahet nga opozita më 11 maj, për tiu bashkuar vlera të demokracisë që janë vlerat e Europës dhe të Amerikës.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/250417/basha-thirrje-te-forte-shqiptareve-me-11-maj-te-gjithe-bashke-ne-shesh-per-te-shporrur-diktaturen-e-rames/

 

Berisha: Një vrasje tjetër shtetërore në burgjet skëterrë të regjimit të Kakistokracisë, thirrje Këshillit të Europës

Nga Sali Berisha.

Këto ditë, serisë së dhjetëra e dhjetëra qytetarëve fatzinj, që vuajnë dënimet në burgjet skëterrë të narkoshtetit, i shtohet viktima e radhës në burgun e Bençës të Tepelenës, ku humbi jetën 50-vjeçari Artur Zhupa, i cili mbahej prej tre vitesh në burg sepse më datë 20.08 2016, në makinën e tij u gjendën 13,4 gr lëndë e dyshuar narkotike kanabis. Autoritetet e narkoshtetit njoftuan se i sëmuri vdiq nga infarkti i miokardit.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/250413/berisha-nje-vrasje-tjeter-shteterore-ne-burgjet-sketerre-te-regjimit-te-kakistokracise-thirrje-keshillit-te-europes/

 

FOTO/ Ja kush është shkodrani i rrezikshëm që u arrestua në operacionin e RENEA-s në Komunën e Parisit

Operacioni nga Policia e Shkodrës, në bashkëpunim me Renean, FNSH e forcat Shqiponja të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/250476/foto-ja-kush-eshte-shkodrani-i-rrezikshem-qe-u-arrestua-ne-operacionin-e-renea-s-ne-komunen-e-parisit/

 

Del FOTO/ Ja si Thaçi dhe Vuçiç në praninë e Ramës, i paraqesin Merkel projektin e copëtimit të Kosovës

Samiti i Berlinit i dha fund njëherë e mirë projektit të frikshëm të ndarjes së Kosovës.

Vendet kryesore të BE, Gjermania dhe Franca, u shprehen kategorikisht kundër duke i dhënë një goditje të fortë ideatorëve të këtij plani, Presidentit serb Vuçiç, Presidentit të Kosoves Thaçi dhe Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kosova/250526/del-foto-ja-si-thaci-dhe-vucic-ne-pranine-e-rames-i-paraqesin-merkel-projektin-e-copetimit-te-kosoves/

 

SHBA: Niveli i papunësisë më i ulëti në 50 vjet, 263,000 vende të reja në prill

Ritmet e ekonomisë në SHBA duket se sjellin lajme të mira duke pësuar rritje, shkruan New York Times. 

Norma e papunësisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka rënë pranë 3.6% gjatë Prillit, që është edhe niveli më i ulët në gjysmë shekulli.

Për më shumë          

https://www.syri.net/bote/250428/shba-niveli-i-papunesise-me-i-uleti-ne-50-vjet-263-000-vende-te-reja-ne-prill/

 

VIDEO/ Dridhet Liverpool, Salah largohet me barelë dhe me lot në sy

Liverpool ka marrë një fitore drithëruese 3-2 përballë Newcastle që mund t’i kushtojë shtrenjt.

Për më shumë          

https://www.syri.net/sport/250524/video-dridhet-liverpool-salah-largohet-me-barele-dhe-me-lot-ne-sy/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco