Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:15, 22/04/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Sulmet ndaj Agron Tufës/ 'Të kuq, qenie që nuk po ngopeni kurrë me gjak dhe vuajtje shqiptarësh'

Sulmet e ditëve të fundit ndaj shkrimtarit Agron Tufa, për shkak se ky i fundit synon zbardhjen e krimeve të komunizmit në Shqipëri, ka sjellë mjaft reagime nga politika por edhe nga opinioni publik.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/247222/sulmet-ndaj-agron-tufes-te-kuq-qenie-qe-nuk-po-ngopeni-kurre-me-gjak-dhe-vuajtje-shqiptaresh/

 

Platforma e PD-së për qeverisjen/ Më 26 Prill në Tiranë delegacioni i CDU-së së Merkel

Partia Demokratike, edhe pse ka shpallur vendimin për mospjesmarrje në zgjedhjet lokale të 30 qershorit për sa kohë në krye të qeverisë është Edi Rama, paralelisht po punon për një platformë të plotë qeverisëse.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/247246/platforma-e-pd-se-per-qeverisjen-me-26-prill-ne-tirane-delegacioni-i-cdu-se-se-merkel/

 

Zgjedhje fasadë me parti ‘leva’ të Rilindjes/ Manjani: Si zgjedhjet e Partisë së Punës në ‘91

Teksa mazhoranca është e gatshme të shkojë drejt zgjedhjeve lokale të 30 qershorit e vetme ose me parti “satelite” të saj, të vijnjë ndërmend zgjedhjet fasadë të 31 marsit 1991, kur Partia Komuniste ende në pushtet, përdori të gjitha mekanizmat për manipulimin e tyre dhe “fitoren” në fund me 80% të votave.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/247262/zgjedhje-fasade-me-parti-leva-te-rilindjes-manjani-si-zgjedhjet-e-partise-se-punes-ne-91/

 

Balliu: Nuk do të lejojmë zgjedhje si të Enver Hoxhës më 30 qershor

Banorët e Unazës së Re, e kremtja e Pashkës i ka gjetur në protestë, në muajin e gjashtë të qëndresës së përditshme. Oratorët kanë shigjetuar sot Erion Veliajn, si përgjegjësin kryesor, që në marrëveshje me oligarkë e trafikantë, po kërkon t’u prishë shtëpitë e tyre.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/247270/balliu-nuk-do-te-lejojme-zgjedhje-si-te-enver-hoxhes-me-30-qershor/

 

Der Tagesspiegel'/ Merkel synon të ndalë shkëmbimet territoriale Kosovë-Serbi

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini mbështet një shkëmbim territorial mes Serbisë dhe Kosovës, por Merkel e kundërshton atë. Së afërmi do të ketë një samit në Berlin.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/247122/der-tagesspiegel-merkel-synon-te-ndale-shkembimet-territoriale-kosove-serbi/

 

Grabitja në Rinas/ Shoqërohen në polici dy punonjësit e servisit në Elbasan, dyshohet se...

Detaje të reja janë zbuluar lidhu me grabitjen e ndodhur më 9 prill në aeroportin e Rinasit, ku një grup arriti të grabiste në barkun e avionit 6.5 mln euro, si dhe ku mbeti i vrarë gjatë përplasjes me policinë, Admir Murata, i dyshuar si “koka” e këtij grupi.

Për më shumë           

https://www.syri.net/kronike/247267/grabitja-ne-rinas-shoqerohen-ne-polici-dy-punonjesit-e-servisit-ne-elbasan-dyshohet-se/

 

Deputeti kosovar jep 1 mijë euro për Notre Dame: Faleminderit Francë, që m’i strehove babë e nënë gjatë luftës!

Deputeti kosovar  Labinot Tahiri ka kontribuar me 1 mijë euro nga paga e tij për rindërtimin e katedrales Notre Dame të Parisit.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/247186/deputeti-kosovar-jep-1-mije-euro-per-notre-dame-faleminderit-france-qe-mi-strehove-babe-e-nene-gjate-luftes/

 

Zgjedhje të rregullta në Maqedoninë e Veriut

KQZ ka bërë të ditur se deri në orën 15 kanë votuar rreth 30% e zgjedhësve. Procesi i votimi i rregullt.

Për më shumë

https://www.syri.net/rajoni/247334/zgjedhje-te-rregullta-ne-maqedonine-e-veriut/

 

Rëndohet bilanci/ 207 te vrarë në Sri Lanka

Tetë shpërthime vdekjeprurëse kanë ndodhur mëngjesin e sotëm të Pashkëve në tre kisha të Sri Lankas, një prej të cilave në kryeqytetin Colombo dhe në disa hotele të vendit të frekuentuara nga turistet, duke shkaktuar vdekjen e të paktën 207 personave, 35 prej të cilëve të huaj.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/247204/rendohet-bilanci-207-te-vrare-ne-sri-lanka/

 

Juventus nuk ndalet, ofron 85 milion për yllin e Real-it

Elemenimi nga Champions League ka bërë që Juventus të mendojë goxha reforma brenda ekipit.

Italianët janë duke tentuar ta transferojë Isco Alarconin nga Real Madrid.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/247328/juventus-nuk-ndalet-ofron-85-milion-per-yllin-e-real-it/

                                     

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco