Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:32, 09/04/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

VIDEO/ Banorët përplasen me policinë për të mbrojtur shtëpitë e tyre, vjen reagimi i ish-kryeministrit

Banorët e Bregut të Lumit në Tiranë janë përplasur sot me forcat e rendit gjatë aksionit të Bashkisë së Tiranës dhe IKMT-së për shembjen e banesave të tyre.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/243964/video-banoret-perplasen-me-policine-per-te-mbrojtur-shtepite-e-tyre-vjen-reagimi-i-ish-kryeministrit/

 

'Zjarr, benzinë, ta çlirojmë Shqipërinë', 'Bulevardi i Ri' i bashkohet 'Unazës së Re', çfarë po ndodh

Me qindra protestues janë mbledhur këtë mbrëmje në Unazën e Re për të protestuar kundër shembjes së shtëpive të tyre nga qeveria Rama.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/243994/zjarr-benzine-ta-clirojme-shqiperine-bulevardi-i-ri-i-bashkohet-unazes-se-re-cfare-po-ndodh/

 

Revista austriake: Vendi po përballet gjithnjë e më shumë me trazirat politike

Kriza politike që ka kapluar vendin, me opozitën që dogji mandatet parlamentare dhe ka zhvilluar disa protesta, ka tërhequr dhe po tërheq edhe vëmendjen e mediave të huaja.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/243992/revista-austriake-vendi-po-perballet-gjithnje-e-me-shume-me-trazirat-politike/

 

Rama i frikësuar nga analiza e fortë e Elez Biberajt, i shkruan letër të gjatë/ Lexojeni

Dy ditë pas analizës së fortë të drejtorit për Euroazinë në Zërin e Amerikës, Elez Biberaj, kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje përmes një letre të hapur, ku ndër të tjera shkruan se, deklaratat e tij janë etiketime fyese dhe të pabazuara në fakte.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/244002/rama-i-frikesuar-nga-analiza-e-forte-e-elez-biberajt-i-shkruan-leter-te-gjate-lexojeni/

 

VIDEO/ Mashtrime dhe korrupsion, studentët e Shkodrës gozhdojnë rektorin

Studentët e universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi” janë përplasur me retorin Adem Bekteshin sa i përket nisjes së mësimit në godinën e re.

Një prej tyre ka denoncuar në profilin e ish kryeministrit Sali Berisha korrupsionin, që sipas tij, po kryen titullari i universitetit në fjalë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/243990/video-mashtrime-dhe-korrupsion-studentet-e-shkodres-gozhdojne-rektorin/

 

Protestat anti-qeveritare në Mal të Zi, Serbi dhe Shqipëri frymëzim për një 'Pranvere Ballkanike'

 “E gjitha filloi me një video të postuar në mediat sociale: një regjistrim sekret nga viti 2016 që duket se tregon një manjat të mirënjohur lokal dhe një zarf me para të gatshme për një bashkëpunëtor partiak të udhëheqësit të vjetër të Malit të Zi. 

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/244031/protestat-anti-qeveritare-ne-mal-te-zi-serbi-dhe-shqiperi-frymezim-per-nje-pranvere-ballkanike/

 

Prangat trembin prokurorin Fusha/ Pse u vetëlargua nga sistemi i drejtësisë miku i Erion Veliajt

Ish-drejtuesi i Prokurorisë së Tiranës, Petrit Fusha, me 28 shkurt 2019 dhe dorëheqjen nga detyra pas një karriere 32-vjeçare në sistemin e drejtësisë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/244009/prangat-trembin-prokurorin-fusha-pse-u-vetelargua-nga-sistemi-i-drejtesise-miku-i-erion-veliajt/

 

Në pranga banda e kokainës në Tiranë, vrasja te Lulishte 1 Maji, cili është një nga të arrestuarit

Katër anëtarë të një bande të trafikut ndërkombëtar të drogës kanë rënë në pranga pas një hetimi të nisur nga Prokuroria e Krimeve të Rënda.

Ata janë kreu i dyshuar i bandës, Leonard Duka si dhe anëtarët: Elvis Gacaj, Oltion Loga, Dritan Agaj.

Për më shumë           

https://www.syri.net/kronike/243979/ne-pranga-banda-e-kokaines-ne-tirane-vrasja-te-lulishte-1-maji-cili-eshte-nje-nga-te-arrestuarit/

 

Meta: Dialogu Kosovë-Serbi, siguri dhe stabilitet për Ballkanin

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë forcon paqen, garanton sigurinë dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Për më shumë           

https://www.syri.net/kosova/243999/meta-dialogu-kosove-serbi-siguri-dhe-stabilitet-per-ballkanin/

 

'Turqia s'ka vend në Europë'/ Salvini: Të ndërpriten një herë e mirë negociatat me Ankaranë

Zëvendëskryeministri italian Matteo Salvini është shprehur ditën e sotme se, Turqia nuk duhet të jetë kurrë një vend evropian, duke shtuar se negociatat e Ankarasë për të hyrë në Bashkimin Evropian, duhet të ndërpriten një herë e mirë.

Për më shumë           

https://www.syri.net/bote/243959/turqia-s-ka-vend-ne-europe-salvini-te-nderpriten-nje-here-e-mire-negociatat-me-ankarane/

 

Shmanget tragjedia, avioni me ekipin në bord bën ulje të detyruar

Skuadra e Zalgiris Kaunas ka shpëtuar mirë nga një aksident me avion, pas një ulje emergjence, si pasojë e një defekti në sistemin e pilotimit.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/244037/shmanget-tragjedia-avioni-me-ekipin-ne-bord-ben-ulje-te-detyruar/

                                    

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco