Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:15, 08/04/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

VIDEO/ Ja sa do të jetë pensioni minimal me Bashën kryeministër

Gjatë takimeve të zhvilluara në Luz të Vogël të Kavajës, kreu i opozitës Lulzim Basha, përveçse premtoi subvencionim deri në 100 milionë euro në vit për fermerët, bëri edhe një tjetër premtim.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/243639/video-ja-sa-do-te-jete-pensioni-minimal-me-bashen-kryeminister/

 

Basha-fermerëve: Rama s'meriton një grusht, por një shkelm për ta hedhur në kanal

Pas takimit të zhvilluar me qytetarët e Rrogozhinës, kreu i opozitës Lulzim Basha ka vijuar me një tjetër takim, tani me fermerët dhe qytetarët e Luzit të Vogël në Kavajës.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/243626/basha-fermereve-rama-s-meriton-nje-grusht-por-nje-shkelm-per-ta-hedhur-ne-kanal/

 

VIDEO/ Basha në Rrogozhinë: Djegia e mandateve prishi planet e Ramës dhe armiqve të Shqipërisë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka nisur takimin me qytetarët e Rrogozhinës. Në fjalën e tij, ai u shpreh se opozita ka një plan që synon ngritjen e ekonomisë, por nuk harroi të kërcënojë edhe një herë oligarkët pranë qeverisë se të gjitha koncensionet e marra në mëynrë të parregullt do të anullohen.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/243611/video-basha-ne-rrogozhine-djegia-e-mandateve-prishi-planet-e-rames-dhe-armiqve-te-shqiperise/

 

Meta apel politikës: Dialog, jo mitingje dhe antimitingje! Të mbrojmë arritjet pas '97

Presidenti Ilir Meta ka dhënë një mesazh të fortë nga Durrësi për zgjidhjen e krizës politike në vend: “Besoj vetëm tek dialogu mes partive, - ka theksuar Presidenti. -  Inkurajoj të gjithë politikanët, qoftë të mazhorancës, qoftë të opozitës."

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/243604/meta-apel-politikes-dialog-jo-mitingje-dhe-antimitingje-te-mbrojme-arritjet-pas-97/

 

'Korrupsion masiv tek patentat: Vetëm nga Tirana, Gonxhja merr 70 milionë në muaj!'

Një korrupsion gjigand në emër të reformave të kreut të saj, Blendi Gonxhja, duket se ka shtrirë tentakulat në Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor, njohur ndryshe si Drejtoria e Patentave.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/243644/korrupsion-masiv-tek-patentat-vetem-nga-tirana-gonxhja-merr-70-milione-ne-muaj/

 

Ish-deputeti i kthen përgjigje Ramës: 'Ti s'ke b... të vish në Astir dhe jo më fitosh këtu'

Ka filluar pak minuta më parë protesta e radhës së banorëve të “Unazës së Re” të cilët kundërshtojnë prishjen e banesave të tyre nga qeveria Rama.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/243725/ish-deputeti-i-kthen-pergjigje-rames-ti-s-ke-b-te-vish-ne-astir-dhe-jo-me-fitosh-ketu/

 

Denoncimi i qytetarit: 'Hajduti Artan Lame, pallat mbi trotuar, pa hipotekë, me dy kate shtesë'

Një qytetar ka denoncuar një pallat që sipas tij është i Drejtorit të Përgjithshëm të Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame, i ndërtuar në trotuar, pa hipotekë dhe me dy kate shtesë.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/243704/denoncimi-i-qytetarit-hajduti-artan-lame-pallat-mbi-trotuar-pa-hipoteke-me-dy-kate-shtese/

 

VIDEO/ Kryemadhi me fermerët e Cërrikut: Qeveria ju ka harruar, subvencionet janë 0

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka zhvilluar ditën e sotme një takim me fermerë dhe banorë të Bashkisë së Cërrikut.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/243630/video-kryemadhi-me-fermeret-e-cerrikut-qeveria-ju-ka-harruar-subvencionet-jane-0/

 

Shpërthim tritoli në Fushë – Krujë

Tritoli ka “shkundur” sërish sonte Fushë – Krujën.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/243754/shperthim-tritoli-ne-fushe-ndash-kruje/

 

Tash ia vlen ta mbështesim Albin Kurtin

Me një LDK që po e konsideron vetën fituese të zgjedhjeve ende pa u mbajtur ato, me një pushtet që po degradon, me Kosovën që po zbrazet çdo ditë, iniciativa e lideri të Lëvizjes Vetëvendosje për ta rritur rezistencën qytetare është rruga e vetme që na ka mbetur.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/243667/tash-ia-vlen-ta-mbeshtesim-albin-kurtin/

 

Tronditet ishulli i njohur grek, tre viktima gjenden ne plazhe në 24 orë

Tre kufoma janë gjendur në harkun e 24 orëve në plazhet e Rodosit në Greqi, duke tronditur jo pak opinionin publik vendas.

Për më shumë

https://www.syri.net/rajoni/243731/tronditet-ishulli-i-njohur-grek-tre-viktima-gjenden-ne-plazhe-ne-24-ore/

 

May: E vetmja zgjidhje, Brexit me marrëveshje

Brexit ka futur Britaninë e Madhe në një rrugë ku nuk dihet përfundimi. Për rreth dy javë janë hedhur shumë marrëveshje për votim por asnjëra nuk mori votat e duhura  për tu miratuar.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/243790/may-e-vetmja-zgjidhje-brexit-me-marreveshje/

 

Gjimshiti: Icardi mund të shënojë gjithmonë, ja si e bllokova

Inter barazoi 0-0 kundër Atalantës së Berishës dhe Gjimshitit.

Berat Gjimshiti ishte një nga më të mirët në fushë e lojës për Atalantën, pasi me markimin thuajse perfekt që i bëri Mauro Icardit, duke ndihmuar skuadrën e tij të marrë një pikë të rëndësishme.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/243792/gjimshiti-icardi-mund-te-shenoje-gjithmone-ja-si-e-bllokova/

                                     

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco