Vrasja e femijës/ Nëna vajton djalin/ Enigmë, çfarë e shtyu 75 vjeçaren….

Vrasja e femijës/ Nëna vajton djalin/ Enigmë, çfarë e shtyu 75 vjeçaren….

14:40, 22/03/2019

Nëna e shtatë vjeçarit shqiptar, e ka vizituar vendin e krimit, ku djali i saj u qëllua për vdekje nga një e moshuar zvicerane.

Një ditë pas gjakderdhjes së tmerrshme në rrethin e Gotthelf në Basel, prokuroria njofton detaje të reja të vrasjes.

Pensionistja 75 vjeçare e ka sulmuar shqiptarin Mërgim L. 7 vjeçar e më pas e ka raportuar aktin e tmerrshëm me një SMS.

“Një krim mizor tronditi Baselin dhe të gjithë Zvicrën të enjten”, shkruan gazeta zviceranë Blick.

Image

Nxënësi shqiptar, ishte therur me thikë në rrugë nga e moshuara.

Djali është plagosur rëndë në qafë, ndërsa banorët kanë rrëfyer se aty ishte mbushur një pishinë e madhe gjaku.

FOTO GALERI

Blick, raporton se, pensionistja 75 vjeçare është shtetase e Zvicres, e cila në lagjën Gotthelf, kreu krimin e tmerrshëm, kur fëmiu shqiptar, pasi përfundoi shkollën morri rrugën për shtëpi. Afër 200 metra larg shkollës ndodhi krimi që tronditi Zvicrën dhe mbarë shqiptarët.

Peter Gill, zëdhënës i zyrës së prokurorit publik në Basel, nuk ka dashur të komentojë rastin. "Tani sqarojmë cilat mesazhe janë marrë me telefon ose SMS", thotë Gill.

Image

Arma e vrasjes me të cilën djali ishte "i prerë në qafë", mund të sigurohej sipas Gill.

Kërkohet paraburgimi për gruan e moshuar, por mbetet e paqartë se pse ndodhi krimi.

Megjithatë, bazuar në gjetjet fillestare, do të kishte "dyshime për natyrën fajtore të të akuzuarit".

Kryerësi, i cili jeton në Basel, tani po pëson ekzaminime psikiatrike.

Policia supozon se autori i veprës penale nuk njihte as familjen e Mergimit, as djalin personalisht.

Ndërsa, një komision i posaçëm u ngrit për të hetuar vdekjen e Mërgimit të vogël.

Sipas gazetës zvicerane, Blick, fëmija vdiq në spital menjëherë pas sulmit që ndodhi të mërkurën rreth orës 12 e 45.

Image

Djali po kthehej në shtëpi nga shkolla, dhe vetëm 200 metra larg oborrit të shkollës u sulmua me thikë nga një pensioniste. Pas disa goditjeve, fëmija u rrëzua në trotuar.

Në momentin e sulmit, mësuesi i shkollës së djalit ishte në biçikletë pak metra larg. Ai ishte i pari që preku fëmijën dhe menjëherë thirri shërbimet emërgjente.

Djali i plagosur rëndë u dërgua menjëherë në Spitalin Universitar në Basel ku ai u operua urgjentisht, por pavarësisht nga lufta afatgjate për të ja shpëtuar jetën, mjekët nuk arritën të kenë sukses.

Gazeta lokale “Basler Zeitung” transmeton deklarata nga dëshmitarë të cilët thanë se fëmija ishte therur në qafë.

Image

Mediat raportojnë se zjarrfikësit erdhën menjëherë dhe e pastruan gjakun nga trotuari.
Disa orë pas sulmit, një grua e moshuar, një shtetase zvicerane, u dorëzua në polici, e cila pranoi se kishte vrarë fëmijën, por nuk donte të zbulonte motivet për këtë krim monstruoz.

Nëna e fëmijës u njoftua për krimin vetëm pas disa orësh.

Përndryshe, nëna, jeton prej shtatë vitesh atje, ndërsa burri i saj ishte rritur në Basel. Në kohën e vrasjes babai i fëmijës ishte në punë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco