NATO nuk largohet nga Kosova/ Stoltenberg: Jemi këtu për ti mbrojtur njerëzit

NATO nuk largohet nga Kosova/ Stoltenberg: Jemi këtu për ti mbrojtur njerëzit

16:15, 18/03/2019

NATO nuk do tĂ« tĂ«rhiqet nga baza nĂ« Bondsteel dhe do t’i mbrojĂ« tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«t e KosovĂ«s.

Kështu është shprehur Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Veri-Atlantike, Jens Stoltenberg.

“Jemi kĂ«tu pĂ«r t’i mbrojtur tĂ« gjithĂ« njerĂ«zit, pĂ«rfshirĂ« edhe komunitetin serb", deklaroi Stoltenberg  pĂ«r TV Prva tĂ« Beogradit, duke theksuar se NATO nuk planifikon qĂ« ta zvogĂ«lojĂ« praninĂ« e trupave tĂ« veta nĂ« KosovĂ«.

Çështja e largimit tĂ« trupave amerikane Ă«shtĂ« pĂ«rmendur ditĂ« mĂ« parĂ« kur nĂ« KosovĂ« qĂ«ndruan dy zyrtarĂ« tĂ« ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ« tĂ« cilĂ«t kĂ«rkuan nga Qeveria e KosovĂ«s tĂ« hiqet taksa ndaj mallrave serbe nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« vazhdojnĂ« bisedimet me SerbinĂ«.

Ambasada amerikane ka mohuar që dy vizitorët të kenë kërcënuar me largim të ushtarëve në rast se nuk hiqet taksa.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco