Presidenti serb: Nuk ka zgjidhje të Kosovës pa Rusinë

Presidenti serb: Nuk ka zgjidhje të Kosovës pa Rusinë

19:09, 17/01/2019

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë gjatë vizitës së tij në Serbi se "Pozita ruse për çështjen e Kosovës dhe Metohisë është e njohur".

"Ne jemi në favor të një zgjidhjeje në përputhje me rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB," tha Putin në Beograd.

Duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin serb Aleksandar Vuçiç, ai shtoi se "lëvizjet më të lehta të Prishtinës - futja e taksave (për mallrat nga Serbia qendrore) dhe krijimi i ushtrisë së Kosovës kanë shkaktuar tension serioz".

"Rusia ndan shqetësimin e udhëheqjes dhe të qytetarëve serbë, sepse këto lëvizje mund të çojnë në një destabilizim të Ballkanit", shtoi Putin.

Rusia, si Serbia, është e interesuar të mbajë Ballkanin të qëndrueshëm dhe të sigurt, tha Putin.

Vuçiç iu drejtua gazetarëve për të vënë në dukje se ai sot kishte nderin të priste një mik të sinqertë dhe të provuar të Serbisë.

Me sa duket duke iu referuar problemit të Kosovës, ai tha se i ka thënë liderit rus se Serbia është gjithmonë e gatshme për bisedime dhe kompromise, por se ai nuk mund dhe nuk do të pajtohet që vendi i tij të përulet.

Vuçiç tha gjithashtu se ai dhe Putin arritën një shkallë të lartë të marrëveshjes "për të gjitha çështjet" sot.

Ai falënderoi Rusinë për mbështetjen e integritetit dhe pavarësisë së Serbisë dhe tha se ishte shumë i kënaqur me ecurinë e bashkëpunimit të tyre në të gjitha fushat.

Vuçiç gjithashtu u tha gazetarëve se ai e informoi kolegun e tij rus për gjithçka që po ndodh kohët e fundit rreth çështjes së Kosovës dhe Metohisë - taksat e paligjshme të vendosura nga autoritetet shqiptare në Prishtinë, si dhe themelimi i të ashtuquajturit "Ushtria e Kosovës" në kundërshtim me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB.

"Më duket se ne kemi marrë mbështetje të konsiderueshme nga Presidenti Putin në lidhje me këtë," theksoi Vuçiç.

Presidenti serb shtoi se "pa Rusinë, nuk do të ketë asnjë lloj zgjidhjeje për çështjen e Kosovës".

"Para çdo zgjidhjeje, unë do të konsultohet me Putinin," theksoi Vuçiç.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco