William Walker: Normalizim mardhënjesh me Serbinë, me korrigjim të kufijve, e padrejtë

William Walker: Normalizim mardhënjesh me Serbinë, me korrigjim të kufijve, e padrejtë

08:40, 13/01/2019

Ish-drejtues i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William Walker, duke folur për idenë e korrigjimit të kufijve si mënyrë për të normalizuar marrëdhëniet midis Kosovës dhe Serbisë, ka thënë se kjo është e padrejtë për Kosovën.

“Ende nuk kam dĂ«gjuar ndonjĂ« zgjidhje tĂ« mundshme nga tryeza e bisedimeve qĂ« tĂ« jetĂ« e zbatueshme, qĂ« tĂ« zgjidhte problemet”, ka thĂ«nĂ« ambasadori Walker pĂ«r ZĂ«rin e AmerikĂ«s.

“DĂ«gjon pĂ«r shkĂ«mbime territoresh apo ide tĂ« tjera. E di qĂ« Bashkimi Evropian kĂ«rkon njĂ« zgjidhje, njĂ« marrĂ«veshje tĂ« negociueshme, e di qĂ« ShtĂ«pia e BardhĂ« kĂ«rkon njĂ« zgjidhje”. 
“U deklarua kohĂ«t e fundit se do tĂ« mbĂ«shtesim çdo marrĂ«veshje pĂ«r tĂ« cilĂ«n bien dakord palĂ«t. Mendoj se kjo Ă«shtĂ« e padrejtĂ« pĂ«r KosovĂ«n. Serbia Ă«shtĂ« nĂ« njĂ« pozitĂ« mĂ« tĂ« fuqishme”.

“Ata kanĂ« mbĂ«shtetjen e RusisĂ« dhe vendeve tĂ« tjera nĂ« anĂ«n e tyre. Kosova Ă«shtĂ« nĂ« pozitĂ« tĂ« dobĂ«t”. 
Sipas tij, disa politikanë kosovarë mund të jenë të shqetësuar nga Specialja

“Jam disi i shqetĂ«suar se klasa e tanishme politike, disa anĂ«tarĂ« tĂ« saj, janĂ« tĂ« shqetĂ«suar pĂ«r njĂ« gjĂ« tjetĂ«r qĂ« u rĂ«ndon mbi supe qĂ« Ă«shtĂ« zyra e Prokurorit Special”. 
“Disa prej tyre mund tĂ« ndjejnĂ« se nĂ«se nuk bĂ«jnĂ« atĂ« qĂ« u thotĂ« Bashkimi Evropian apo Shtetet e Bashkuara, mund tĂ« akuzohen shumĂ« mĂ« lehtĂ«â€. 
“Zyra e Prokurorit Special ka kohĂ« qĂ« Ă«shtĂ« ngritur dhe ende nuk kam dĂ«gjuar pĂ«r akuza tĂ« ngritura kundĂ«r askujt, por e di se disa nĂ« lidershipin e tanishĂ«m janĂ« tĂ« shqetĂ«suar se mund tĂ« akuzohen personalisht pĂ«r krime lufte”.

KujtojmĂ« se nĂ« mĂ«ngjesin e 15 janarit tĂ« vitit 1999, ka qenĂ«  ambasadori Ëilliam Ëalker ai i cili ka gjetur 45 trupat e pajetĂ« tĂ« shqiptarĂ«ve tĂ« cilĂ«t u masakruan nga forcat serbe nĂ« fshatin e Reçakut.

Në prag të 20 vjetorit të masakrës së Reçakut, Ambasadori William Walker, thotë se i mbetet besnik vlerësimit të tij për ngjarjen, e cila hodhi dritë në atë që po ndodhte në Kosovë dhe që çoi eventualisht në ndërhyrjen e NATO-s kundër forcave serbe.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco