Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:17, 11/01/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Ish-kryeministri reagon për refuzimin e Presidentit: Gjarprit iu pre bishti por duhet shtypur kokat!

Pro refuzimit nga Presidenti, i dekretimit të Genti Cakajt, si minsitër i Jashtëm, ka reaguar ish-kryeministri Sali Berisha.

“Gjarprit iu pre bishti por duhet shtypur kokat!”, është shprehur midis të tjerave ai.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/223348/ish-kryeministri-reagon-per-refuzimin-e-presidentit-gjarprit-iu-pre-bishti-por-duhet-shtypur-kokat/

 

Meta refuzon Gent Cakajn si ministër/ Ja arsyet

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka refuzuar Gent Cakajn si Ministër të Jashtëm.

Vendimi është bërë publik nga vetë Presidenti Meta.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/223219/meta-refuzon-gent-cakajn-si-minister-ja-arsyet/

 

Refuzimi i Cakajt, Rama: Na fal Kosovë, nuk ju ndava dot

Vetëm pak minuta i janë dashur kryeministrit Edi Rama, për të reaguar ndaj presidentit Ilir Meta, për refuzimin që ky i fundit i bëri Gent Cakajt si ministër i Jashtëm i Shqipërisë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/223243/refuzimi-i-cakajt-rama-na-fal-kosove-nuk-ju-ndava-dot/

 

Reagon politikania e njohur kosovare: Vendimi i Metës në mbrojtje të kufijve të Kosovës

Një nga politikanet më të njohura në Kosvoë, ish kryenegociatorja e bisedimeve me Serbinë, Edita Tahiri, ka reaguar në rrjetet sociale pas lajmit se presidenti i Shqipërisë Ilir Meta nuk e dekretoi për ministër të jashtëm Gent Cakaj.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/223257/reagon-politikania-e-njohur-kosovare-vendimi-i-metes-ne-mbrojtje-te-kufijve-te-kosoves/

 

Shkëlzen Berisha: Për Ramën, Kosova është ‘nahije’ e Batonit

Reagime të shumta kanë ardhur pas refuzimit nga Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, të Gent Cakajt si ministër të Jashtëm dhe përgjigjes së Edi Ramës.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/223272/shkelzen-berisha-per-ramen-kosova-eshte-nahije-e-batonit/

 

Vetëvendosje mbështetën Metën: Shqipërisë nuk i duhen ministra të Baton Haxhiut

Lëvizja Vetëvendosja, ka reaguar pas vendimit të presidentit Ilir Meta, për mosdekrtetimin e Genti Cakës në rolin e Ministrit të jashtëm, duke e konsideruar një vendim të drejtë dhe legjitim.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/223294/vetevendosje-mbeshteten-meten-shqiperise-nuk-i-duhen-ministra-te-baton-haxhiut/

 

Basha: Çertifikimi brenda 24 orësh i Cakës zbulon si Rama e ka përdorur DSIK-në për të kontrolluar politikisht vetingun në drejtësi

Para disa javësh shtypi britanik ka ngritur këtë shqetësimin për ruajtjen e sekretit nga Shqipëria. Sa qendron apo jo, s’e di. Por të jesh vend anëtar i NATO-s nuk ka vetëm privilegje dhe të drejta, të drejtën që po të të sulmojë dikush, të gjitha vendet do të çohen të të mbrojnë ty, ka edhe detyrime.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/223382/basha-certifikimi-brenda-24-oresh-i-cakes-zbulon-si-rama-e-ka-perdorur-dsik-ne-per-te-kontrolluar-politikisht-vetingun-ne-drejtesi/

 

VIDEO/ 'Kjo është një thirrje, nga ne protestuesit e Fakultetit të Drejtësisë!'

Studentët e ngujuar brenda Fakultetit të Drejtësisë, në vazhdën e protestës së tyre, i kanë drejtuar sot një thirrje qeverisë, “vullnetit politik” në tërësi dhe Policisë së Shtetit, në veçanti, që të dëgjojnë zërin e tyre.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/223211/video-kjo-eshte-nje-thirrje-nga-ne-protestuesit-e-fakultetit-te-drejtesise/

 

VIDEO/ Basha në protestën e banorëve të ‘Astir’: Ju heronjtë e qëndresës, Arta Marku vegël e Ramës dhe korrupsionit

Kryetari i PD Lulzim Basha dhe grupi parlamentar i kësaj partie ishte sot në mbështetje të protestës së banorëve të Unazës së Re, të cilët protestojnë për të mbrojtur shtëpitë e tyre nga megavjedhja 40 milionë euro e qeverisë!

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/223303/video-basha-ne-protesten-e-banoreve-te-astir-ju-heronjte-e-qendreses-arta-marku-vegel-e-rames-dhe-korrupsionit/

           

Limaj në SYRI.net: Sa herë Kosova ka pasur në krah SHBA-në, ka dalë e fituar

Zv.kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj në një intervistë për emisionin ‘Fakt’ të gazetarit Çim Peka, në Syri.net, ka komentuar dialogun mes Kosovës dhe Serbisë si dhe marrdhëniet me SHBA-të.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/223340/limaj-ne-syri-net-sa-here-kosova-ka-pasur-ne-krah-shba-ne-ka-dale-e-fituar/

 

Ngërçi me qeverinë, Trump ‘braktis’ konferencën e Davosit

Presidenti amerikan, Donald Trump tha se nuk do të shkojë në konferencën e përvitshme ndërkombëtare të Davosit, në Zvicër, nëse mbyllja e qeverisë nuk do të zgjidhet.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/223390/ngerci-me-qeverine-trump-braktis-konferencen-e-davosit/

 

Barcelona shet Coutinho-n për të transferuar këtë super sulmues

Në raportimin më të bujshëm të këtij muaji, thuhet nga mediat europiane se Barcelona mund të shesë Philippe Coutinho për të krijuar fondin që do të mundësonte realizimin e një oferte për Neymar dhe finalizimin e rikthimit të tij në “Camp Nou”.

Për më shumë          

https://www.syri.net/sport/223395/barcelona-shet-coutinho-n-per-te-transferuar-kete-super-sulmues/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment