Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:16, 10/01/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Ja lëvizja e re e studentëve, ftesa që kanë për pedagogët dhe shefat e departamenteve

Studentët e Fakultetit të Ekonomisë në Universitetin e Tiranës ju kanë bërë thirrje pedagogëve dhe shefave të departemenrteve, që të mos vënë mungesa për aq kohë sa ata vijojnë protestën e tyre për plotësimin e kërkesave që i kanë adresuar qeverisë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/222961/ja-levizja-e-re-e-studenteve-ftesa-qe-kane-per-pedagoget-dhe-shefat-e-departamenteve/

 

Studentët publikojnë platformën e tyre: Të shfuqizohet edhe ligji për Arsimin e Lartë

Studentët, që prej 35 ditësh protestojnë dhe po bojkotojnë mësimin, sot kanë publikuar dhe platformën e tyre me kërkesat drejtuar qeverisë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/222995/studentet-publikojne-platformen-e-tyre-te-shfuqizohet-edhe-ligji-per-arsimin-e-larte/

 

VIDEOLAJM/ Momentet e tensionit tek Universiteti Politeknik, studentët përballen me Dekanin

Studentët protestues tek Universiteti Politeknik në Tiranë janë përballur me Dekanin Jorgaq Kacani në korridor.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/222925/videolajm-momentet-e-tensionit-tek-universiteti-politeknik-studentet-perballen-me-dekanin/

 

SKANDALOZE/ Edi Rama fut policinë të kërcënojë studentët. Ja deklarata

Policia e Shtetit në mënyrë të habitshme ka vendosur që të kërcënojë të gjithë studentët që protestojnë kundër Edi Ramës.

Me një deklaratë të mbrëmjes së sotme, policia e shtetit bën thirrje që studetët të reflektojnë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/223088/skandaloze-edi-rama-fut-policine-te-kercenoje-studentet-ja-deklarata/

 

AP shuplakë Ramës: Gjykata e Strasburgut në ndihmë banorëve të 'Astir'

Avokati i Popullit Erinda Ballanca nuk ka dyshime për mënyrën sesi të etiketojë qasjen e Qeverisë ndaj dëmshpërblimeve të qytetarëve të prekur nga projektet infrastrukturore në vend.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/223043/ap-shuplake-rames-gjykata-e-strasburgut-ne-ndihme-banoreve-te-astir/

 

FOTO GALERI/ Shqipëria nën pushtetin e dëborës

Shqipëria është zgjuar sot nën pushtetin e dëborës.

Nga veriu në jug, shumë zona janë bllokuar nga dëbora, ndërsa lëvizja në rrugët kombëtare bëhet me vështirësi.

Për më shumë           

https://www.syri.net/kronike/223061/foto-galeri-shqiperia-nen-pushtetin-e-debores/

 

Arrestohet ‘shefi’ shqiptar i grabitësve në Itali, ‘zbërthehet’ shpejt e shpejt dhe tregon shokët

Një shqiptar 27-vjeçar ka përfunduar në prangat e policisë italiane në Modena. Ai konsiderohet si kreu i një grupi hajdutësh në zonë. Grupi ushtronte veprimtarinë kriminale në Modena dhe Firence, ndërsa i arrestuari jetonte në një apartament në Sorbara, në pronësi të një italiani.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/223059/arrestohet-shefi-shqiptar-i-grabitesve-ne-itali-zberthehet-shpejt-e-shpejt-dhe-tregon-shoket/

 

Albin Kurti shpartallon Thaçin: Shko në Hagë, mos rri president me Batonin

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka goditur fort presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Nëpërmjet një shkrimi të gjatë në Facebook, Kurti thotë se Thaçi duhet të shkojë në Hagë për t’u përballur me Gjykatën Speciale.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/223076/albin-kurti-shpartallon-thacin-shko-ne-hage-mos-rri-president-me-batonin/

 

Akuzat për spiunim/ Dorëzohet ish ministri dhe e pranon hapur

Ish-ministri izraelit Gonen Segev do të burgoset për 11 vite pasi ka pranuar që ka spiunuar për Iranin, thotë Ministria e Drejtësisë e Izraelit.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/223036/akuzat-per-spiunim-dorezohet-ish-ministri-dhe-e-pranon-hapur/

 

E bujshme/ Strakosha drejt largimit, gati për tu transferuar te klubi i madh!

Interi po mendon për zëvendësuesin e Samir Handanoviç.

Drejtuesit prej kohësh janë vënë në kërkim të një pasuesi ideal dhe objektivi numër një mbetet Thomas Strakosha.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/223119/e-bujshme-strakosha-drejt-largimit-gati-per-tu-transferuar-te-klubi-i-madh/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco