Thaçi 3 vjet Presidenti i njëanshëm

Thaçi 3 vjet Presidenti i njëanshëm

09:13, 07/01/2019

             

Ish- shefi i PDK-se,  Hashim Thaçi muajin e ardhshëm i bën tri vjet prejse është zgjedhur president i Republikës së Kosovës. Edhe pas përfundimit të gjysmës së mandatit të tij ai nuk ka arritur ta luajë rolin e unifikuesit, raporton SyriKosova

 Madje së fundi është parë në takime me ish-bashkëpartiakët e tij (PDK), të cilët kanë aktakuza të ngritura nga Prokuroria

 Por pavarësisht zotimit të tij se do të ishte figurë unifikuese, përfaqësuesit e opozitës konsiderojnë se pos që nuk ka qenë unifikues, Thaçi gjatë kësaj periudhe trevjeçare ka luajtur më shumë rolin e përçarësit. Në anën tjetër, ndonëse para tre vjetësh ai ishte dorëhequr nga subjekti të cilin e kishte drejtuar për vite të tëra nuk ka reshtur së zhvilluari takime me figurat kryesore të ish-partisë së tij, PDK-së,

 

Muajin që vjen bëhen tri vjet prejse Hashim Thaçi është zgjedhur kryetar i Republikës së Kosovës. Më 26 shkurt 2016 Thaçi mezi ia pati dalë që të vinte në krye të shtetit. Tek në rundin e tretë ish-lideri i PDK-së kishte arritur që t’i merrte votat e mjaftueshme, 71 sosh, për t’u bërë president i Republikës së Kosovës.

 

Së fundi presidenti ka darkuar me pasardhësin e tij në Partinë Demokratike të Kosovës Kadri Veselin, nënkryetarin e PDK-së Enver Hoxhajn e figura të tjera të PDK-së, si Hajredin Kuçi, Adem Grabovci, Bedri Hamza e Sami Lushtaku. Takimet e darkat e tilla të kreut të shtetit përfaqësuesit e PDK-së i cilësojnë krejtësisht normale.

Por kështu nuk mendojnë zyrtarët e Nismës Socialdemokrate. Përkundrazi, ata konsiderojnë se Thaçi ende nuk i ka shkëputur raportet me ish-partinë e tij dhe si rrjedhojë nuk mund të jetë unifikues siç e kërkon Kushtetuta 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco