Përfundon peticioni për bashkimin e Mitrovicës

Përfundon peticioni për bashkimin e Mitrovicës

19:13, 01/01/2019

Të dielën mbrëma ka përfunduar peticioni i iniciuar nga kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, për bashkimin e Mitrovicës.

Këtë e ka konfirmuar vetë Bahtiri, i cili ka thënë se janë mbledhur mbi 10 mijë nënshkrime.

Sipas tij, këtë peticion e kanë nënshkruar edhe serbët.

“Peticioni ka përfunduar të dielën. Nënshkrimet kanë kaluar diku numrin 10 mijë. Mendoj që kanë qenë shumica e qytetarëve të cilët e kanë nënshkruar këtë peticion. Pra qytetarët e gjithë Mitrovicës, ka edhe serb që kanë nënshkruar këtë peticion”, është shprehur Bahtiri për Indeksonline.

Por sa i përket këtij peticioni, analisti Imer Mushkolaj thotë se Bahtiri po luan me kartën e popullizmit.

Ai ka thënë se Mitrovica nuk mund të bashkohet me peticione dhe se ajo mund të ndodh vetëm nëse Serbisë i jepet pjesa tjetër e veriut.

‘Agim Bahtiri po luan me kartën e popullzimit. Mitrovica nuk mund të bashkohet me peticione. Mitrovica mund të jetë një qytet, një komunë, por vetëm nëse Serbisë i jepet pjesë tjetër e veriut, respektivisht Zvecani, Zubin Potoku e Leposaviqi. Kjo duket se do të ndodhë’, ka thënë Mushkolaj.

Kjo iniciativë nuk e ka gjetur përkrahjen e krerëve institucional, madje kryeministri Ramush Haradinaj e ka cilësuar atë si një lojë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco