Indinjohet Kosova: Fyerje, transmetimi i Ligës së Kampioneve përmes Radio-Televizionit të Serbisë!

Indinjohet Kosova: Fyerje, transmetimi i Ligës së Kampioneve përmes Radio-Televizionit të Serbisë!

11:34, 14/09/2018

Kujtim Gashi, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve të Kosovës, ka reaguar me nota të ashpra ndaj transmetimit të Ligës së Kampioneve në Kosovë nëpërmjet Radio-Televizionit të Serbisë! Në një mesazh në rrjetet sociale, Gashi shprehet i indinjuar:

"ËshtĂ« e papranueshme qĂ« pas aq shumĂ« mundimeve, vuajtjeve e sakrificave pĂ«r tĂ« ndĂ«rkombĂ«tarizuar sportin e KosovĂ«s, e veçanĂ«risht futbollin, sot tĂ« ketĂ« tendenca qĂ« tĂ« vihet nĂ« pikĂ«pyetje anĂ«tarĂ«simi ynĂ« nĂ« UEFA e FIFA, nga pretendimet pĂ«r tĂ« transmetuar nĂ« KosovĂ« LigĂ«n e Kampioneve tĂ« UEFA-sĂ«, pĂ«rmes Radio Televizionit tĂ« SerbisĂ«.

Kosova Ă«shtĂ« e barabartĂ« nĂ« UEFA dhe FIFA dhe pĂ«r kĂ«tĂ« mĂ« sĂ« shumti jemi borxhli ndaj LegjendĂ«s sĂ« Sportit tonĂ«, Fadil Vokrrit. ËshtĂ« fyerje edhe ndaj tij dhe gjithe atyre qĂ« kanĂ« dhĂ«nĂ« e sakrifikuar aq shumĂ« pĂ«r tĂ« pĂ«rjetuar emocionet si ato qĂ« kishim nĂ« ndeshjen premiere KosovĂ« - Ishujt Faroe.

Nëse lejohet një hap i tillë, esencialisht mund të kontestojë barazinë tonë me shtetet e tjera në UEFA dhe FIFA.

Kosova është shtet i pavarur e sovran dhe Serbia nuk mund të ketë kurrë me asnjë kompetencë mbi Kosovën, as për sport e as për asnjë gjë tjetër.

Si Ministër i Sportit, pres që të gjitha institucionet përgjegjëse të kryjnë detyrat e tyre për të garantuar pavaresinë e sportit të Kosovës, qoftë në fushat e blerta apo në ekranet tona televizive. Ashtu siç nuk mundet më Serbia të organizojë ndeshje futbolli në territorin e Kosovës, nuk mundet as të marrë të drejta për transmetime televizive në Kosovë, sepse ndryshe ky do të ishte cenim i integritetit territorial të shtetit tonë. "

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Astrit14/09/2018 15:32

Kompania "Devolli", importuese e të gjitha të këqijave nga Serbia, sekser i së cilës është spiuni serb Baton Haxhiu ( mik i Ramës). Kjo kompani është e lidhur ngushtë me Hashim Thaçin-gjenerator i të gjitha këqijave.

Shto koment