Vaji i kanabisit kuron kancerin?! Mjekët kosovarë dyshojnë

Vaji i kanabisit kuron kancerin?! Mjekët kosovarë dyshojnë

14:01, 13/06/2018

Pacientët kosovarë, të cilët vuajnë kryesisht nga sëmundja e kancerit dhe sëmundje të tjera që lidhen me sistemin nervor, kohëve të fundit kanë filluar që ta përdorin një vaj të quajtur "vaji i kanabisit". Ky vaj po përdoret për menaxhimin e dhimbjeve, nervozes, depresionit. Por në Kosovë ky vaj nuk shitet në barnatore. Ndërkohë që në vendet fqinje ai mund të blihet pa recetë të mjekut

Mjekët kosovarë deklarojnë se këtë lloj ilaçi nuk ia kanë dhënë asnjëherë pacientëve kosovarë në recetë. Por, në QKUK thonë se janë në dijeni që pacientët e përdorin këtë lloj të vajit. Kështu ka deklaruar për Express, drejtori i Klinikës së Onkologjisë, Ekrem Hyseni.

“Vaji i kanabisit mĂ« shumĂ« pĂ«rdoret kryesisht pĂ«r menaxhimin e dhimbjeve. PĂ«rdoret nĂ«pĂ«r vende tĂ« ndryshme. Nuk Ă«shtĂ« produkt bazĂ« pĂ«r pĂ«rdorim, Ă«shtĂ« i dorĂ«s sĂ« tretĂ«. Ne nuk e pĂ«rshkruajmĂ« kĂ«tĂ« terapi. PacientĂ«t nĂ« disa raste e blejnĂ« vetĂ«. Nuk e di se ku e marrin atĂ« bar”, thotĂ« Hyseni.

Më tej ai thotë se nuk ka ndonjë të dhënë shkencore që ky ilaç ka ndonjë efekt. Thotë se pacientët kosovarë furnizohen me të jashtë Kosovës.

“ShkencĂ«risht ky ilaç nuk ka ndonjĂ« efekt. Ata qĂ« e marrin jashtĂ« e marrin nĂ« doza tĂ« vogla tĂ« kanabisit 5 deri nĂ« 7%. Nuk ka efekt tjetĂ«r, e rregullon pak humorin. DĂ«shmi të tjera pĂ«r kĂ«tĂ« punĂ« nuk ka. Zakonisht merret nĂ« formë tĂ« ampulave”, thotĂ« tutje Hyseni.

E ka disa vite qĂ« nĂ«pĂ«r barnatoret e MaqedonisĂ« mund tĂ« gjendet vaji prej kanabisit, i cili jepet pa recetĂ« tĂ« mjekut, dhe qĂ« pĂ«rmban sasi tĂ« THC (ekstrakt nga kanabisi) mĂ« pak se 0.2% me dy pĂ«rqendrime tĂ« CBD – prej 5% dhe 7%. Nga aty pacientĂ«t tanĂ« po furnizohen.

Por, krahas Kosovës e cila e ndalon shitjen e këtij vaji, njësoj vepron edhe Britania e Madhe. Para disa ditëve në këtë shtet është bërë temë diskutimi sekuestrimi i këtij vaji që disa doganierë ia kanë bërë një zonje. Një nëne nga Britania e Madhe oficerët doganorë gjatë javës së kaluar i kishin konfiskuar një sasi të vajit të kanabisit që po e sillte nga Kanadaja.

Kjo grua kishte kohë që e importonte këtë lloj të vajit nga jashtë, ngase në Britani të Madhe ishte e ndaluar shitja e tij. Këtë vaj, zonja e siguronte për djalin e saj, i cili ishte i sëmurë nga epilepsia. Me përdorimin e tij, ajo thotë se sulmet epileptike tek djali i saj janë ndalur. Por shpresat për këtë grua thuajse janë shuar.   

Qeveria britanike po akuzohet se me kĂ«tĂ« veprim po rrezikohet jeta e 12-vjeçarit, Billy Caldwell, pasi qĂ« autoritetet doganore e konfiskuan vajin tĂ« cilin ai e pĂ«rdorte pĂ«r t’i mĂ«njanuar sulmet epileptike.

NĂ«na e Billit, u ka thĂ«nĂ« mediave se nĂ« doganĂ« ajo ka deklaruar se ky ilaç po i duhet pĂ«r shpĂ«timin e jetĂ«s sĂ« djalit tĂ« saj. Madje thotĂ« se nĂ« “sytĂ« e doganierĂ«ve kishte lot”, kur e konfiskuan medikamentin. Tutje, Qeveria Ă«shtĂ« akuzuar pĂ«r rrezikimin e jetĂ«s sĂ« 12-vjeçarit Billy Caldwell pasi zyrtarĂ«t e doganave tĂ« Heathrow konfiskuan njĂ« medikament tĂ« bazuar nĂ« kanabis qĂ« pĂ«rdoret pĂ«r tĂ« trajtuar epilepsinĂ« e tij tĂ« rĂ«ndĂ«. NĂ«na e Billy tha se receta ishte lĂ«shuar nĂ« Toronto, Kanada.

 “Pa atĂ« ilaç, sulmet e epilepsisĂ« sĂ« Billyt do tĂ« kthehen dhe ai me siguri do tĂ« vdesĂ«. UnĂ« u shkatĂ«rrova absolutisht qĂ« e morĂ«n, duke marrĂ« parasysh se unĂ« ua paraqita atyre njĂ« analizĂ« dhe njĂ« raport tĂ« plotĂ« mbi provat klinike qĂ« janĂ« bĂ«rĂ« pĂ«r fĂ«mijĂ«t si Billy nĂ« Kanada”, tha nĂ«na e Billyt.

Ajo ka shpjeguar se Billy pësoi deri në 100 sulme të epilepsisë deri në momentin kur kishte filluar që ta përdor vajin e kanabisit në SHBA gjatë vitit 2016. Ndërsa me përdorimin e këtij vaji, ai ka kaluar 300 ditë pa pasur asnjë sulm.

Billy u bë personi i parë në Britani të Madhe që mori marihuanë mjekësore nëpërmjet një recetë NHS, me mbështetjen e mjekut të përgjithshëm në Tyrone, të Irlandës së Veriut.

Megjithatë, muajin e kaluar, Zyra e Shtëpisë, urdhëroi mjekun ta ndalonte recetën ose do ta humbiste licencën e tij mjekësore.

Në pamundësi për të marrë recetën e tyre të rregullt, familja është duke llogaritur derisa mjekimi i tyre të mbarojë, dhe kanë lobuar në Zyrën e Shtëpisë për të ndryshuar ligjet për të mbështetur njerëzit si Billy. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment