VIDEO/ Flamuri dhe Himni që kishte zgjedhur Ibrahim Rugova për Kosovën

VIDEO/ Flamuri dhe Himni që kishte zgjedhur Ibrahim Rugova për Kosovën

20:48, 15/02/2018

Pas dy ditësh Kosova feston 10 vjetorin e Pavarësisë si Shtet. Në këto ditë ka pasur debate të mëdha, sidomos për heqjen e flamurit Kombëtar.

Kjo për faktin se Kosova ka zgjedhur një flamur dhe himn të vetin. Por a ka pasur propozime të tjera?

Ish-presidenti historik i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte zgjedhur dhe propozuar flamurin dhe himnin për vendin e tij.

Flamuri Dardan dhe himni 'Kur ka ra kushtrimi n'Kosovë'.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Edlir Rameta 16/02/2018 17:25

Urime kosove per pavaresine gjithashtu duhet te kujtojme me shume ideatorin e pavarsise te ndjerin Ibrahim Rugoven bac Adem Jasharin si dhe shume deshmore bijte e kosoves dhe shqiperise qe dhane jeten per kosoven.Nje falenderim te vecante shkone per presidentet Bush te madhin ku ne takim me Sali Berishen fliste vetem per kosoven dhe Xh.Bush te riun qe ne viziten ne tirane e pyeti Berishin per shpalljen e Kosoves republike te pavarur se kur mendote z.S.Berisha qe mund te shpallet dhe pergjigja e S.Berishes ishte fantasike sa xh.Bush nuk e priste nje pergjigje te tille ,pergjigja e Berishes ishte se i jepte gjithe kohen e duhur administrates amerikane per te vendosur daten e duhur kur kosava te shpallte pavarsine ,Xh.Bush nuk e priste nje pergjigje kaq fantastike nga S.Berisha ne te vertete amerikanet mendonin se S.Berisha do tu thoshte pas dy javesh.prandaj dhe falenderim Kosova duhet ti dergoje dhe s.berishes per pavarsine.Sali Berisha i mire apo i keq ka dhene dihmen e tij per pavarsine e kosoves.Urime Kosove.

Leka 16/02/2018 07:40

Zoti Rugova ishte vizionar i jashtëzakonshëm. E helmuan për ta hequr qafe

fery15/02/2018 21:34

Flamurin qe kishte zgjedhur per Kosoven presidenti historik i Kosoves Ibrahim Rugova , kuqaloshet e Enverit dhe te Titos e dogjen ne qender te Prishtines ku boterishte treguan nji urrejtje te papare patologjike ndaje cdo iniciative te mire qe vinte nga Rugova , qe vinte nga njeriu i cili ua solli Kosoven e pavarur ne shuplake te dores .Ata qe dikur e dogjen flamurin e Ibrahim Rugoves , sot po ata nuke kane haber se cfare duhet te bejne ne ato kolltuqe dhe me ato poste qe i kane zaptue perveq te zhvatin parate e taksapagueseve te qytetareve te Kosoves .Kjo eshte e vetmja arsye qe sot nuke u shkone askushe ne vizite, perkundrazi Ibrahim Rugoves te cilit s mbeti burreshtetas botror pa e vizituar edhe ne ate qijamet para lufte se , pase luftes se Kosoves Rugoves nuke i mjaftonin 24 ore ne dite ti takonte gjithe ata miq. Sot keta qe dikur e dogjen flamurin e Rugoves nuke dijne ase mizen prej persheshi me e nxjerre e lere ta menagjojne shtetin e Kosoves dhe, ne te kater anet e Kosoves ka shembuj qe e faktojne kete. Me himnin e Ibrahim Rugoves ndodhi e njejta gje dhe ...

Latif15/02/2018 21:10

Gezuar 10 vjetorin e Panvarsise Kosova jone!

Shto koment

Denonco