Franco Foda do të jetë trajneri i ri i Kosovës, formacioni që preferon dhe metodat e punës së tij

Franco Foda do të jetë trajneri i ri i Kosovës, formacioni që preferon dhe metodat e punës së tij

16:50, 16/02/2024
A+ Aa A-

Franco Foda pritet të emërohet trajneri i ri i përfaqësueses së Kosovës, ku në këtë pozitë do ta zëvendësojë Primoz Glihan, të cilit i skadoi kontrata me FFK-në dhe i ndanë rrugët pas një bashkëpunimi prej disa kohësh.

Trajneri gjerman do të prezantohet së shpejti nga kryetari i FFK-së, Agim Ademi, ku me të Kosova shpreson që të luajë në Kampionatin Botëror që mbahet pas dy vitesh.

Sipas “Telegraf”, kontrata e tij me FFK-në do të nënshkruhet brenda 72 orësh, ku fillimisht ai do t’i ketë katër ndeshje miqësore, pastaj ndeshjet zyrtare të Ligës së Kombeve.

Kosova në këtë garë është në grup me Rumaninë, Qipron dhe Lituanin ose Gjibraltarin, e ku synon që të dalë e para në këtë grup.

Franco Foda, karriera e tij si futbollist dhe trajner

Franco Foda ka nënshtetësi gjermane, por me rrënjë nga babai është italian, ndërsa ka lindur në Mainz më 23 prill 1966.

Si futbollist ka pasur një karrierë të spikatur duke luajtur për klube në Gjermani, Austri dhe Zvicër, ndërsa ka luajtur në pozitën e mbrojtësit.

Kaiserslautern, Arminia Bielefeld, Bayer Leverkusen, VfB Stuttgart, Basel dhe Sturm Graz ishin klubet që ai ka luajtur.

Me Kombëtaren e Gjermanisë ai kishte dy paraqitje, kur u ftua sa ishte futbollit në Kaiserslautern.

Si futbollist ai e ka fituar Kupën e Gjermanisë me Kaiserslautern (1990) dhe Bayer Leverkusen (1993).

Në futbollin austriak me Sturm Graz ka fituar gjithçka që fitohet, ku spikasin titujt e kampionit në sezonet 1997/98 dhe 1998/99.

Sa i përket zejes së trajnerit, 57-vjeçari e ka nisur në klubin ku e mbylli karrierën si futbollist te Sturm, ku nga grupmoshat shkoi deri tek ekipi i parë, duke qëndruar te ky ambient për 10 vite.

Foda si trajner ka fituar titullin e kampionit në sezonin 2010/11, ndërsa Kupën e Austrisë një vit më herët në sezonin 2009/2010.

Pas Sturm ai ishte trajner te Kaiserslautern për një sezon duke u kthyer në Sturm ku qëndroi për katër vite tjera. Ai drejtoi Kombëtaren e Austrisë për katër vite, ku e kishte dërguar një herë në Kampionatin Evropian, duke e futur në mesin e 16-të më të mirave.

Pas kësaj aventure, një periudhë ai ishte për disa muaj te Zurich, ku u shkarkua.

Formacioni dhe loja që preferon

Foda preferon rreshtimet 3-4-2-1, 4-4-1-1 dhe 4-2-3-1, ndërsa njihet si adaptues i mirë i formacioneve me lojtarët që ka në dispozicion.

Ai këtë gjë kishte arritur ta bënte me Austrinë, kur luante me formacionin 4-2-3-1, ku arriti të shkonte në mesin e 16-të më të mirave për t’u eliminuar pastaj nga Italia që e fitoi turneun, me një ndeshje të ngushtë që u mbyll 2-1.

Loja e Fodas bazohet në posedim të topit, ku në Euro 2020 kishin një mesatare prej 59.6%.

Po ashtu skuadra e tij ishte e treta me vlerën më të lartë të intensitetit, ndërsa kishte statistika të mira në duele, ndërhyrje dhe ndërprerjet, pas Italisë dhe Zvicrës.

Statistikat më lartë tregojnë se Foda dëshiron të luajë një stil aktiv dhe dominues të futbollit.

 

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco