Prishtina fiton Kupën e Kosovës, triumfon në finale ndaj Gjilanit

Prishtina fiton Kupën e Kosovës, triumfon në finale ndaj Gjilanit

20:27, 05/06/2023
A+ Aa A-

Prishtina është fituesja e Kupës së Kosovës për sezonin 2022-2023, pas triumfit 0-2 ndaj Gjilanit në finale.

Kryeqytetasit vazhdojnë të mbeten klubi që e ka fituar këtë trofe më shumë se kushdo tjetër në histori, plot tetë herë.

Takimi u luajt në “Fadil Vokrri”, ndërsa Prishtina dominoi pjesën më të madhe të kësaj përballjeje.

Pjesa e parë u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u desh minuta e 67’ që të zhbllokohej sfida, me Hamitin që u dha avantazhin kryeqytetasve të Kosovës.

Më pas në minutën e 76-të ishte Pefqeli ai që gjeti rrugën drejt rrjetës dhe vulosi rezultatin e kësaj përballjeje.

Në fund gjithçka mbyllet me rezultatin 0-2 dhe Prishtina siguron për herë të tetë trofeun e Kupës së Kosovës.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco