Neymar kërcënohet me padi për mashtrim për shkak të transferimit te Barcelona

Neymar kërcënohet me padi për mashtrim për shkak të transferimit te Barcelona

18:04, 27/07/2022
A+ Aa A-

Nëntë vjet pasi u transferua nga Santos te Barcelona, ​​futbollisti brazilian Neymar po përballet me një padi për mashtrim në transfertë.

Saga ligjore ka vazhduar prej vitesh dhe Neymar, i cili sot luan për PSG-në, është akuzuar për mashtrim dhe korrupsion. Gjyqi do të fillojë më 17 tetor dhe do të zgjasë dy javë dhe në gjykatë do të dalin edhe disa figura të tjera të famshme, ish-presidentët e Barcelonës, Josep Maria Bartomeu dhe Sandro Rosell, si dhe prindërit e Neymar që përballen me të njëjtat akuza.

Të gjithë kanë refuzuar prej kohësh akuzat që burojnë nga fondi i investimeve DIS, i cili pretendon se i takon 40 për qind e parave nga transferimi i Neymar te Barcelona në vitin 2013.

DIS njoftoi se ka marrë më pak para dhe se një pjesë e fondeve janë fshehur. Kur Neymar nënshkroi për Barçën, klubi tha se ishte një transferim me vlerë 57.1 milionë euro dhe DIS mori 6.8 milionë nga 17.1 milionë euro të paguara për Santos. Megjithatë, DIS pretendon se është paguar një shumë shumë më e madhe.

Transferimet e tridhjetë vjeçarit Neymar “kaluan nëpër gjykata” për një kohë të gjatë. Një vit më parë, Barcelona u pajtua me futbollistin për transferimin e tij rekord te PSG me vlerë 222 milionë euro. Klubi pretendoi se lojtari duhet të kishte shfrytëzuar milionat euro që mori duke nënshkruar një kontratë të re në vitin 2016.

Megjithatë, transferimi nga Santos nisi një sërë mosmarrëveshjesh ligjore dhe financiare.

Në një çështje gjyqësore të vitit 2016 në Barcelonë, të quajtur "Neymar 1", klubi ra dakord të paguante një gjobë prej 5.5 milionë eurosh autoriteteve spanjolle për parregullsi në transfertë. Rossell, i cili dha dorëheqjen si president i Barçës në vitin 2014 mes një hetimi për transferim, kaloi 20 muaj në burg përpara se të lirohej nga akuzat për pastrim parash.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco