Rusia i zgjat paraburgimin yllit të basketbollit amerikan, plan ta shkëmbejë me trafikantin rus të armëve

Rusia i zgjat paraburgimin yllit të basketbollit amerikan, plan ta shkëmbejë me trafikantin rus të armëve

11:13, 14/05/2022
A+ Aa A-

I është zgjatur edhe një muaj paraburgimi në Rusi, yllit të basketbollit amerikan, Brittney Griner.

Zonja Griner, 31 vjeçe, ka qenë në paraburgim që nga shkurti pasi zyrtarët e aeroportit të Moskës dyshohet se gjetën vaj kanabisi në bagazhin e saj kur ajo po kthehej në SHBA pasi luajti në Rusi.

Zyrtarët amerikanë thanë se ajo ishte burgosur gabimisht dhe duhej të lirohej, njofton BBC. Zonja Griner – e konsideruar si një nga lojtaret më të mira në botë – rrezikon 10 vjet burg nëse shpallet fajtore.

Një fotografi e Associated Press e tregon zonjën Griner të veshur me një kapuç portokalli tek shikon seancën gjyqësore, të mbajtur në qytetin Khimki, jashtë Moskës.

Departamenti i Shtetit i SHBA tha se një zyrtar konsullor mori pjesë në seancën dëgjimore dhe foli me zonjën Griner në nisje të seancës.

Një zëdhënës tha se zonja Griner ishte aq mirë sa mund të pritej në rrethana jashtëzakonisht të vështira.

Pas seancës, avokati i saj i tha AP se zonja Griner nuk kishte përcjellë "asnjë ankesë për kushtet e paraburgimit".

Duke cituar zyrtarë të paidentifikuar të qeverisë, agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS raportoi se Rusia shpreson ta shkëmbejë zonjën Griner me Viktor Bout, një trafikant armësh i dënuar në SHBA.

I njohur gjerësisht si "Tregtari i vdekjes", Bout u arrestua në Tajlandë në vitin 2008 dhe u ekstradua në SHBA, ku u dënua për kontrabandën e armëve për rebelët në Kolumbi, për t’u përdorur kundër qytetarëve amerikanë.

Ai u dënua me 25 vjet burg në Nju Jork në prill 2012.

Autoritetet ruse kanë pohuar se një qen nuhatës i çoi autoritetet të kontrollonin bagazhet e dorës së znj. Griner, duke zbuluar vaj hashashi.

Ndërsa incidenti ndodhi më 17 shkurt, zyrtarët rusë konfirmuan ndalimin e saj vetëm në javën e dytë të marsit.

Arrestimi i saj erdhi pasi zyrtarët e Shoqatës Kombëtare të Basketbollit të Femrave dhe të SHBA u kërkuan amerikanëve të largoheshin nga Rusia mes tensioneve në rritje mbi Ukrainën, të cilën Rusia e pushtoi më 24 shkurt.

Që atëherë, zyrtarët e SHBA dhe ËNBA me sa duket kanë bërë pak përparim në përpjekjet e tyre për të siguruar lirimin e saj.

Në një deklaratë pas seancës së së premtes, ËNBA tha se zgjatja e paraburgimit të saj "nuk ishte e papritur" dhe se liga ishte ende duke punuar me qeverinë amerikane për ta liruar atë.

Pavarësisht përkeqësimit të marrëdhënieve midis SHBA-së dhe Rusisë, zyrtarët i kanë mbajtur kanalet diplomatike të hapura për negociata.

Muajin e kaluar, një shtetas amerikan dhe ish-marinsi, Trevor Reed, u lirua nga burgu në Rusi, ku po vuante një dënim nëntëvjeçar për sulm.

Në këmbim, SHBA liruan Konstantin Yorashenkon, një pilot rus i cili ishte dënuar me 20 vjet burg për trafik droge.

Rasti i zonjës Griner thuhet se tani po trajtohet nga një seksion i posaçëm i Departamentit të Shtetit, Zyra e të Dërguarit Special të Presidencës për Çështjet e Pengëve, e cila është e specializuar për të ndihmuar në sigurimin e lirimit të amerikanëve të mbajtur peng ose të ndaluar gabimisht jashtë vendit.

Image

 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco