Bylbyl Sokoli 'zbulon' emrin e trajnerit të ri të Kosovës

Bylbyl Sokoli 'zbulon' emrin e trajnerit të ri të Kosovës

16:47, 14/10/2021
A+ Aa A-

Kombëtarja e Kosovës e ka liruar nga detyra me Kombëtaren e Kosovës ish-trajnerin, Bernard Challandes.

Kosova vendosi të ndërpresë rrugët me trajnerin Bernard Challandes, pas më shumë se tre vitesh e gjysmë, kështu drejtuesit e Federatës së Futbollit janë vënë në lëvizje për të gjetur pasuesin e 70-vjeçarit zviceran.

Emrat si Felix Magath, Roberto Carlos, Gianni de Biasi, Walter Zenga dhe Primoz Gliha kanë qarkulluar në media që nga dje.

E për të kuptuar se cili nga trajnerët i përshtatet mentalitetit të Kombëtares sonë, Gazeta Online Reporteri.net ka biseduar me profesorin dhe ish-trajnerin e njohur kosovar, Bylbyl Sokolin.

Sokoli fillimisht tha se trajneri, Felix Magath do të ishte një nga emrat më potencial që do të vinte pas Challandesit, por pa harruar të përmend edhe ish-futbollistët shqiptarë, Besnik Hasin dhe Ardian Kozinkun.

“Felix Magath Ă«shtĂ« favori kryesor. Ne kombinim duhet tĂ« jenĂ« edhe dyshja Besnik Hasi dhe Ardian Kozniku edhe pse nuk e di statusin e tyre rreth angazhimit a kanĂ« kontratĂ« me ndonjĂ« klub. Por besoj se Magath do te jetĂ« trajner i ri i KosovĂ«s, kjo nĂ« bazĂ« tĂ« raportimeve nĂ« medie”, tha fillmisht Sokoli.

Profa gjithashtu thotë se nga selektroi i ri pret të krijojë ambient të mirë dhe ta kontrollojë grupin e lojtarëve.

“Nga perzgjedhesi i ri pres, me vu rend, disiplinĂ« me kriju ambient tĂ« mirĂ« ne grup dhe ta kontrolloj grupin e lojtarĂ«ve”, tha ai.

Kujtojmë se Kosova ndeshjen e ardhshme e zhvillon me 14 nëntor ndaj Greqisë nën drejtimin e trajnerit të ri që pritet të vije.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco