E jashtëzakonshme Majlinda Kelmendi, fiton medaljen e artë në Abu Dhabi

E jashtëzakonshme Majlinda Kelmendi, fiton medaljen e artë në Abu Dhabi

16:40, 24/10/2019

Majlinda Kelmendi ka fituar medaljen e artë në grand slamin e Abu Dhabit, për herë të dytë në karrierë, pasi mundi xhudisten italiane Odette Giuffrida në finalen e kategorisë deri 52 kg.

Xhudistja kosovare e mposhti italianen pas një lufte të ashpër dhe dërrmuese në kohë shtesë, duke triumfuar me ippon në Emiratet e Bashkuara Arabe për herë të dytë në karrierë pas së artës më 2014-ën.

Në një përsëritje të finales së Lojërave Olimpike “Rio 2016”, Kelmendi doli më e mirë se Giuffrida përsëri, duke e fituar medaljen e saj të shtatë grand slam në karrierë.

Si parashikohej, dueli për medaljen e artë në kategorinë deri në 52 kilogramë ishte fantastike dhe zgjati rreth tetë minuta.

Koha e rregullt prej katër minutave u mbyll pa fitues, por me nga dy kartonë të verdhe për finalistet.

Në golden score, 28-vjeçarja nga Peja tregoi përvojën e madhe dhe qëndrueshmërinë duke e hedhur në dysheme italianen me një hedhje ippon.

Kelmendi e arriti finalen e dytë në karrierë në Abu Dhabi pa ndonjë vështirësi, duke e hedhur në dysheme çdo xhudiste që i doli përpara.

Rundin e parë, ajo e kaloi pa duel, ndërsa në rundin e dytë e mundi Salimata Fofanan.

Në rrethin e tretë e mposhti Anna Kazyulinan e Kazakistanit, para se ta shkatërronte Park Da Solin për një vend në gjysmëfinale.

E për ta siguruar finalen, kosovarja e mundi britaniken Chelsie Giles në gjysmëfinale.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco