Zbulohen detajet e agresionit ndaj Roberto Baggio: Gjak e pengmarrje në një dhomë

Zbulohen detajet e agresionit ndaj Roberto Baggio: Gjak e pengmarrje në një dhomë

13:24, 22/06/2024
A+ Aa A-

Dyzet minuta tmerr i pastër, Roby Baggio dhe familja e tij u mbyllën në një dhomë pa telefona dhe me Bishtalecin hyjnor të gjakosur, i goditur në kokë nga një prej kriminelëve. Agresioni i pësuar nga ish-Topi i Artë mori konotacione edhe më shqetësuese teksa kalonin orët, kur nisën të zbuloheshin detajet. Një komando e përbërë nga gjashtë persona befasoi ish-kampionin dhe familjen e tij në shtëpinë e tyre, gjatë kohës kur luhej Spanjë-Itali. E, pas një përleshjeje për të mbrojtur gruan, fëmijët dhe të pranishmit në shtëpi, Baggio mori gjashtë qepje në ballë.

Plaçka e grabitur, e cila ende nuk është përcaktuar në vlerë, përfshinte disa bizhuteri dhe objekte me vlerë, por jo reliket sportive. Dëmi kryesor, megjithatë, iu bë shpirtit të familjes Baggio, e cila, në një mbrëmje të nxehtë në fillim të verës, përjetoi momente tmerri në të cilat, për ta thënë me fjalët e përdorura nga vetë Roberto, “gjithçka mund të ndodhte”. E gjithçka ndodhi, por fatmirësisht pa pasoja më të rënda se disa qepje.

SI NDODHI PENGMARRJA

Rreth orës 21:30, duke përfituar nga një sistem alarmi që funksiononte vetëm pjesërisht, për shkak të të ftuarve të shumtë në shtëpi dhe dritës së ditës ende të pranishme jashtë, grupi i kriminelëve hyri në shtëpinë e Divin Codino. Ata hynë nga disa dritare të mbetura të hapura për të lënë të qarkullonte sa më shumë ajër. Pasi vuri re dy të panjohur në vilë që synonin një grabitje të armatosur, Baggio ndërhyri për të mbrojtur të dashurit e tij, duke reaguar ndaj tentativës së afrimit të kriminelëve për të përdorur shantazhin klasik për sigurinë e familjarëve. Këtu Baggio u kap në befasi: grupi invaziv në vilën e tij, në fakt, përbëhej nga katër persona të tjerë për gjithsej gjashtë. E në përleshje, ish-kampioni i futbollit u godit në kokë me dorezën e armës, duke u rrëzuar në tokë i gjakosur.

THIRRJA E POLICISË

Në atë moment Baggio dhe familja e tij, të privuar nga telefonat celularë për të shmangur kontaktin e drejtpërdrejtë me jashtë, u mbyllën në një dhomë të vilës kur Bishtaleci hyjnor ishte i gjakosur por ende i kthjellët, për të qetësuar familjen e tij. Pas rreth dyzet minutash paniku, pasi kriminelët ishin larguar, Roberto theu derën e dhomës, duke thirrur policinë.

Në dhomën e urgjencës në Arzignano, u nevojitën gjashtë qepje për të mbyllur plagën në kokën e Robertos disa orë pas incidentit. Për të kapërcyer traumën, e tij dhe të familjes, ndoshta do të duhet pak më shumë kohë: “Tani duhet të kapërcejmë frikën – tha Baggio për Ansa -. Në rrethana të ngjashme çdo gjë mund të ndodhë, por për fat të mirë dhuna e pësuar ka krijuar vetëm një disa qepje për mua, mavijosje dhe frikë”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco