Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Konventa e Republikanëve, çfarë solli? I ftuar: Enri Ceno

A ndjejmë vërtet atë që mendojmë se po ndjejmë?!

A ndjejmë vërtet atë që mendojmë se po ndjejmë?!

12:18, 21/06/2024
A+ Aa A-

Ajo që ndiejmë ndonjëherë nuk është aq e thjeshtë. Ndjenjat që kemi mund të jenë ose parësore ose dytësore dhe ky ndryshim është i rëndësishëm për t’u kuptuar.

Një emocion kryesor është se si një situatë në të vërtetë na bën të ndihemi. Pra dikush thotë diçka të pahijshme dhe ne ndihemi të lënduar ose të trishtuar. Një emocion dytësor është një ndjenjë që kemi si një reagim ndaj një emocioni parësor sepse ndjenja kryesore është e pakëndshme. Zakonisht kur njerëzit ndihen të lënduar, ata nuk janë të vetëdijshëm për ndjesinë e lëndimit sepse emocioni dytësor i zemërimit fillon shpejt, kështu që ata ndihen të zemëruar.

Si një emocion dytësor i zakonshëm njihet ankthi. Ne ndihemi të zemëruar, të trishtuar, të lënduar, të zënë ngushtë, xhelozë ose të zhgënjyer, por ato ndjenja janë shumë të pakëndshme, shumë të pambrojtura ose shumë të vështira për t'u shprehur, kështu që ndihemi në ankth. Teorikisht ankthi na mbron nga ndjenjat më të ndërlikuara ose të dhimbshme, por na largon nga emocioni i vërtetë i shkaktuar nga situata.

Emocionet dytësore janë një reflektim i ankthit për ndjenjat. Ne e kemi këtë ankth për emocionet tona sepse ishim në situata ku ishte ose ishte e pasigurt t'i ndiejmë ato. Megjithatë, ky ankth duhet trajtuar për të ditur se çfarë ndjejmë në të vërtetë, duhet të adresojmë ankthin për ndjenjat.

Disa mënyra për të reduktuar ankthin:

Flisni me dikë. Konsulta me një  psikolog, biseda me miq ose familjarë mund të na ndihmojë të identifikojmë ndjenjat kryesore të reduktojmë turpin, të rrisim rehatinë dhe vetëvlerësimin tonë.

Mbani një ditar. Ditari mund të na ndihmojë të shprehim emocionet kryesore dhe të përpunojmë ndjesitë tona.

Meditoni. Teknika të tilla si meditimi, ushtrimet e frymëmarrjes dhe joga mund të na ndihmojnë të relaksohemi dhe të çlirojmë stresin.

Kërceni. Aktiviteti fizik si ecja, vrapimi, noti ose kërcimi mund të na ndihmojnë të reduktojmë ankthin. Konsumoni shumë ujë dhe fruta për një dietë sa më të shëndetshme.

Flini mjaftueshëm gjumë. Gjumi dhe pushimi mund të na ndihmojë të ndihemi më pak të stresuar.

Kaloni kohë në natyrë. Kalimi i kohës në natyrë nxit ndjenjat e mirëqenies dhe mirënjohjes, gjë që redukton ankthin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco