Keni menduar tatuazh për Verë?Ja çfarë duhet të dini përpara se të bëni një të tillë

Keni menduar tatuazh për Verë?Ja çfarë duhet të dini përpara se të bëni një të tillë

14:05, 14/06/2024
A+ Aa A-

Vendimi për të bërë një tatuazh nuk duhet marrë kurrë lehtë. Edhe pse tani ka mënyra për të hequr qafe një tatuazh të përhershëm, ato janë të shtrenjta, të dhimbshme dhe ndonjëherë joefektive.

Jo vetëm që duhet të përgatiteni psikologjikisht përpara se të shkoni nën gjilpërën e artistit të tatuazheve, por është gjithashtu e rëndësishme të përgatitni trupin tuaj për procedurën.

Në të vërtetë, edhe nëse shpesh konsiderohet i padëmshëm, tatuazhi mbetet një ndërhyrje që përfshin rreziqe. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të jeni të përgatitur mirë përpara se të filloni.

Kur nuk duhet të bëni një tatuazh
Kur vendosni të bëni një tatuazh të përhershëm, situata ideale është të merrni vendimin tuaj disa javë përpara. Ju duhet të zgjidhni një vend të përshtatshëm dhe një artist tatuazhesh, si dhe një dizajn që është vërtet kuptimplotë për ju, por gjithashtu duhet të siguroheni që tatuazhi është vendimi i duhur.

Është thelbësore të informoheni për efektet anësore të tatuazhit. Pavarësisht se sa të bindur psikologjikisht jeni me vendimin tuaj, kjo formë e artit të trupit mund të mos jetë e duhura për ju, veçanërisht për arsye shëndetësore.

Sëmundja e gjakut
Pra, nëse keni SIDA ose hepatit B ose C, ose nëse keni hemofili ose diabet (diabetikët janë më të prirur ndaj infeksioneve të të gjitha llojeve), nuk duhet të bëni një tatuazh, i cili mund të ketë pasoja të rënda.

Alergjitë dhe reaksionet e lëkurës
Njerëzit që kanë lëkurë shumë të ndjeshme dhe të cilët janë veçanërisht të prirur ndaj alergjive dhe reaksioneve të lëkurës duhet gjithashtu të përmbahen nga kryerja e një tatuazhi. Njerëzit me një alergji të njohur ndaj pigmenteve nuk duhet të bëjnë tatuazh në asnjë rrethanë!

Shtatzënia
Gjithashtu preferohet që gratë shtatzëna, për shkak të ndryshimit në peshë, të presin derisa të përfundojë shtatzënia përpara se të bëjnë një tatuazh. Ata gjithashtu nuk duhet të marrin ndonjë rrezik (reaksione të këqija, infeksione ose alergji) që mund të vënë në rrezik fetusin.

Ndryshimi i peshës
Së fundi, disa njerëz priren të fitojnë ose humbin më shumë peshë se normalja brenda një periudhe të shkurtër. Nëse ky është rasti juaj, mendoni dy herë përpara se të bëni një tatuazh dhe zgjidhni me mençuri vendin tuaj të trupit. Lëkura mund të jetë elastike, por fakti mbetet se ndryshimet e rëndësishme në formën e trupit tuaj mund të shtrembërojnë dizajnin.

Masat që duhen marrë përpara takimit tuaj për tatuazh
Shmangni diellin

Në ditët para takimit tuaj me artistin tuaj të tatuazheve, rekomandohet t’i kushtoni vëmendje disa gjërave që mund të ndërhyjnë në procedurë. Në ditët apo edhe javët para procedurës, mos e ekspozoni në diell zonën që do të bëni tatuazh.

Nëse nuk keni zgjidhje, mbroni lëkurën tuaj me një ekran mbrojtës minimal SPF 30. Sigurisht që nuk dëshironi të digjeni nga dielli, gjë që do ta bëjë tatuazhin më të dhimbshëm.

Depilohuni
Në rastet kur zona për t’u bërë tatuazh është veçanërisht me qime, në mënyrë ideale duhet të rruhet ose depilohet para se të futet nën gjilpërën e artistit.

Shumica e artistëve të tatuazheve do ta rruajnë zonën vetë, por megjithatë ju duhet të përgatiteni në mënyrë adekuate. Nëse zgjidhni të depiloni zonën, është mirë ta bëni këtë të paktën një javë përpara takimit tuaj. Në të vërtetë, depilimi tenton ta lërë lëkurën të skuqur dhe të ndjeshme, gjë që nuk shkon mirë me një tatuazh.

Gjithashtu vini re se, kur bëni tatuazh një zonë me qime, kjo në asnjë mënyrë nuk i pengon flokët të rriten përsëri. Më mirë mendoni për këtë përpara se të veproni. Disa do të zgjedhin të bëjnë heqjen e përhershme të qimeve (lazer ose elektrolizë) përpara se të bëjnë një tatuazh. Ky opsion është plotësisht legjitim. Megjithatë, këto metoda të heqjes së qimeve sensibilizojnë lëkurën; është më mirë të marrësh kohë për të përfunduar trajtimin dhe më pas të presësh edhe disa javë përpara se të caktosh një takim me një artist tatuazhesh.

Hidratojeni veten
Në ditët para takimit tuaj, kujdesuni për lëkurën tuaj më shumë se zakonisht. Mos kurseni në hidratim, pasi lëkura e thatë padyshim do të jetë më e ndjeshme.

Përdorni një locion të pasur trupi dhe pini shumë ujë për të paktën një javë përpara se të bëni tatuazh; Këto janë edhe zakone të mira për t’i mbajtur për gjithë jetën!

Një ditë para takimit, gjeni kohë për të eksfoluar trupin tuaj duke përdorur një dorezë me qime kali ose një eksfoliant të butë, në mënyrë që të shpëtoni nga qelizat e vdekura. Mos harroni të aplikoni më pas kremin tuaj hidratues.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco