Pse meshkujt bien në gjumë pas seksit? Zbulohet arsyeja

Pse meshkujt bien në gjumë pas seksit? Zbulohet arsyeja

10:32, 14/06/2024
A+ Aa A-

Keni pyetur ndonjëherë veten pse partneri juaj bie menjëherë në gjumë pas kryerjes së marrëdhënies sekskuale dhe kjo gjë ju ka “dërrmuar”?

Epo, rezulton se meshkujt në fakt nuk janë fajtorë për këtë gjë. Dhe siç është rasti me shumë nga reagimet e trupit tonë, bëhet fjalë për një koktej neurotransmetuesish.

 

Seksologu Nguyen ka një shpjegim për këtë;

“Muskujt tanë relaksohen, rrahjet tona të zemrës ulen, presioni i gjakut ulet dhe sistemi ynë nervor parasimpatik aktivizohet, kështu që kjo do të thotë se ne jemi duke u rregulluar dhe duke shkuar në sistemin tonë të ‘pushimit dhe tretjes’, ka thënë seksologu Nguyen.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco