VIDEO/ ‘Shala ideale e biçikletës’ që lëviz nën tulet tuaja kur pedaloni

VIDEO/ ‘Shala ideale e biçikletës’ që lëviz nën tulet tuaja kur pedaloni

11:19, 13/06/2024
A+ Aa A-

VabsRider, 'sedilja e parë e biçikletës me bosht virtual në botë', është një shalë inovative e biçikletës me dy anët që lëvizin në mënyrë të pavarur kur ju pedaloni për të shpërndarë ngarkesën në mënyrë më të barabartë për një udhëtim më të rehatshëm.

Inxhinieri australian Robin Macan gjithmonë kishte pyetur veten pse askush nuk kishte krijuar një ndenjëse më të rehatshme për biçikletë.

E meta e shalës së zakonshme ishte e dukshme - "asnjë sasi e amortizimit nuk mund të kompensojë pikat e natyrshme të dhimbjes në trupin e njeriut", kështu që ai doli me një koncept për një ndenjëse artikuluese të biçikletës që do të shpërndante në mënyrë dinamike peshën e trupit kur njeriu pedalonte.

Ai e çoi prototipin e tij në Shoqatën e Shpikësve të Australisë, një organizatë jofitimprurëse që ofron mbështetje për shpikësit, dhe aty u lidh me stilistin industrial Philippe Guichard.

Të dy u nisën për të përmirësuar dizajnin dhe pas dy vitesh punë, ata kombinuan forcat me Whistle, një kompani dizajni industrial dhe inxhinierik, për të zhvilluar një produkt të gatshëm për treg.

Tani, shala e biçikletës me ndenjëse të ndarë vabsRider është gati për t'u ofruar përdoruesve xhiron më të rehatshme me biçikletë të jetës së tyre./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco