Çfarë mendojnë realisht njerëzit për dashurinë e vërtetë?

Çfarë mendojnë realisht njerëzit për dashurinë e vërtetë?

11:00, 13/06/2024
A+ Aa A-

Lajm i mirë për këdo që kërkon një shkëndijë romantike këtë verë: Dashuria e vërtetë është ende e gjallë pasi 70% e amerikanëve besojnë se ajo ekziston. Rezultatet dolën në një sondazh me 2000 njerëz nga Talker Research dhe panë, fatmirësisht, se besimi në koncept rritet sa më serioze të jetë një marrëdhënie në të cilën gjendesh. Ndërsa 70% e njerëzve besojnë në dashurinë e vërtetë në përgjithësi, kjo shkon në 88% për të martuarit dhe në mënyrë të ngjashme për të fejuarit (88%).

Besimi në ekzistencën e dashurisë së vërtetë bie në 79% për ata që janë në lidhje serioze, që do të thotë se një në pesë prej tyre nuk mendojnë se është dashuri e vërtetë, sipas rezultateve nga Talker Research.

Besimi në dashurinë e vërtetë si koncept bie natyrshëm për beqarët: 64% besojnë se mund të jetë e mundur dhe po i mbajnë zemrat dhe mendjet të hapura, ndërsa ky besim bie përsëri në mënyrë të kuptueshme për të divorcuarit, të vetë ose të ndarët (62%). Nga ata që janë të martuar dhe që besojnë në dashurinë e vërtetë, 85% thanë se partneri i tyre është realisht dashuria e tyre e vërtetë.

Megjithatë, 10% e atyre që besojnë te dashuria e vërtetë thanë se e kanë përjetuar dashurinë e vërtetë më parë, por jo me partnerin e tyre aktual. Dhe fatkeqësisht një në pesë njerëz që thanë se besojnë në konceptin e dashurisë së vërtetë mendojnë se nuk e kanë përjetuar ende atë (21%). Burrat dhe gratë ishin jashtëzakonisht të bashkuar në besimin e tyre në dashurinë e vërtetë me 70% të të dy gjinive që mendonin se dashuria e vërtetë është reale. Gratë, megjithatë, kishin më pak gjasa të besonin se ishin aktualisht në një lidhje me dashurinë e tyre të vetme të vërtetë. Vetëm 50% e grave që pajtohen me konceptin e dashurisë së vërtetë menduan se po e përjetonin atë aktualisht, kundrejt 58% të burrave. Demokratët kanë më shumë gjasa t'i japin besim konceptit të dashurisë së vërtetë, me 74% që besojnë në të kundrejt 71% të republikanëve dhe 65% të të pavarurve.

Dhe ndërsa njerëzit mund të përgatiten për një romancë verore, kërkimi për të gjetur dashurinë e vërtetë nuk është përparësi për shumë njerëz. Vetëm 30% e atyre që nuk janë aktualisht me dashurinë e tyre të vërtetë janë aktualisht në kërkim të partnerit të duhur./talkernews-Syrinet

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco