Paul McCartney bëhet muzikanti i parë miliarder në Mbretërinë e Bashkuar

Paul McCartney bëhet muzikanti i parë miliarder në Mbretërinë e Bashkuar

12:49, 18/05/2024
A+ Aa A-

Sir Paul McCartney ka hyrë në klubin e miliarderëve, duke u bërë muzikanti i parë britanik që grumbullon një pasuri të tillë, sipas renditjes vjetore të Sunday Times që konfirmon një prirje rënëse të numrit të miliarderëve në Britaninë e Madhe.

Sipas kësaj renditjeje të 350 pasurive më të mëdha të vendit të publikuar sot, 82-vjeçari ish-Beatle ngjitet në vendin e 165-të duke shijuar frytet e koncerteve të tij të shumta dhe të drejtave të autorit.

Në përgjithësi, sipas Sunday Times ‘Rich List’, Britania e Madhe ka 165 miliarderë, gjashtë më pak se vitin e kaluar dhe 12 më pak se rekordi i vitit 2022 prej 177 miliarderësh, duke e shtyrë gazetën të komentojë se “duket se (…) të pasurit e botës kanë filluar të largohen nga vendi."

Ndër arsyet e cituara nga gazeta janë niveli i taksave që është rritur vitet e fundit ose shkëlqimi i humbur i bursës së Londrës duke tërhequr më pak kapital.

Në përgjithësi, pasuria e 350 njerëzve më të pasur të vendit gjithashtu ra pak, nga 796.5 miliardë £ (929 miliardë euro) në 795.3 miliardë £ (927.7 miliardë euro), për shkak të rritjes së normave të interesit, inflacionit dhe ekonomisë së ngadaltë.

Kryeministri dhe ish-bankieri i investimeve Rishi Sunak dhe gruaja e tij Aksatha Murthy, trashëgimtare e themeluesit të gjigantit indian të teknologjisë Infosys, janë në vendin e 245-të në listë, me një pasuri prej 651 milion £.

Pjesëmarrësit e rinj në renditje përfshijnë pilotin e F1, Lewis Hamilton dhe djalin e ish-kryeministrit Tony Blair, Ewan Blair, bashkëthemelues i Multiverse, një kompani teknologjike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco