Zvicra mund ta ketë fituar Eurovizionin, por çfarë tregojnë tani shifrat e transmetimit?

Zvicra mund ta ketë fituar Eurovizionin, por çfarë tregojnë tani shifrat e transmetimit?

14:21, 15/05/2024
A+ Aa A-

Çfarë tregojnë të dhënat nga Spotify dhe TikTok për popullaritetin e vërtetë të Zvicrës fituese në Eurvision, për të preferuarat nga fansat, Irlandën dhe Holandën dhe pjesëmarrjene debatueshme të Izraelit?

Zvicra mund të ketë triumfuar në Festivalin e Këngës në Eurovizion të kësaj fundjave, por të dhënat e publikuara rishtazi japin një pamje të ndryshme se kë po dëgjon publiku.

Të shtunën, Nemo i Zvicrës fitoi Konkursin e Këngës në Eurovizion 2024, kur kënga e tyre "The Code" mori më shumë vota nga juria dhe doli e pesta me më shumë vota nga publiku. Nemo bëri histori si artisti i parë pa gjini që fitoi konkursin dhe e çoi trofeun përsëri në Zvicër për herë të parë që nga viti 1988.

Në krye të aktivitetit, Nemo ishte një nga të preferuarit që shpesh vendosej menjëherë pas Baby Lasagna të Kroacisë si i mundëshëm për të fituar. Të dhënat e publikuara së fundmi nga Spotify tregojnë se Nemo ishte artisti i dytë më i transmetuar në javën e zhvillimit të aktivitetit.

Kënga e artistit më të transmetuar në javën para finales së Eurovizionit nuk ishte as ajo që doli në skenë.

Kënga e holandezit Joost Klein me titull “Europapa” ishte gjithashtu një nga të preferuarat e këtij viti dhe në javën para finales, ishte kënga më e transmetuar e konkursit të këtij viti në Spotify.

Image

Popullariteti mes polemikave

Joost Klein ka qenë subjekt i një interesi masiv mediatik pas skualifikimit të tij të papritur nga gara,ditën e finales. Thashethemet kishin qarkulluar se skualifikimi i tij lidhej me atë që Klein kundërshtoi hapur pjesëmarrjen e diskutueshme izraelite në një konferencë shtypi më parë.

Megjithatë, Unioni Evropian i Transmetimeve (EBU) ka thënë se ishte rezultat i një "incidenti" midis Klein dhe një operatoreje. Dje, policia suedeze konfirmoi se po e shqyrton incidentin dhe Klein ka të ngjarë të akuzohet.

Jo pa habi, të dhënat për transmetimet e Spotify një ditë pas finales tregojnë se fituesi Nemo kishte këngën më të transmetuar nga të gjithë konkurrentët.

Pavarësisht se nuk mori pjesë në finalen aktuale televizive, Joost Klein ka tërhequr dukshëm interesin e publikut – qoftë për shkak të polemikave, qoftë përkundër kësaj – me këngën e tij ‘Europapa’, e dyta më e transmetuar të nesërmen e konkursit.

Në të dyja listat për javën para dhe një ditë pas, kënga kroate e Baby Lasagna 'Rim Tim Tagi Dim' ishte kënga e tretë më e transmetuar. Nuk është befasi duke qenë se Baby Lasagna ishte e preferuara në përgjithësi për të fituar duke shkuar në finale dhe përfundoi në vendin e dytë me grumbullimin më të madh të pikëve nga televotimi dhe e treta më së shumti nga juria.

Polemika mes jopopullaritetit

Prania e Izraelit e ka bërë këtë vit një nga më të diskutueshmet në vitet e fundit. Pasi Rusia u përjashtua nga konkursi në vitin 2022 për pushtimin e Ukrainës, shumë fansa të Eurovizionit menduan se edhe Izraeli duhej të ishte përjashtuar në mënyrë të ngjashme për fushatën e tij të dhunshme ushtarake në Gaza pas sulmeve të Hamasit më 7 tetor 2023.

Mbi 12,000 njerëz u mblodhën në Malmö për të protestuar kundër përfshirjes pjesëmarrjes së vendit dhe të këngëtares ruso-izraelite Eden Golan, të cilin EBU e detyroi ta rishkruajë këngën e saj "Shi i Tetorit" duke e kthyer në "Uragan" për të hequr mesazhet politike rreth luftës Izrael-Hamas.

Pavarësisht protestave nga brenda dhe jashtë konkursit, Izraeli mori një sasi të madhe televotash, duke marrë vendin e dytë më shumë dhe 12 pikë. Për shkak të një votimi të ulët të jurisë, Izraeli doli në vendin e pestë në përgjithësi.

Megjithatë, televotimi i madh nuk është përkthyer në atë që kënga e Golanit të jetë një nga golashënuesit më të transmetuar. Një javë para ceremonisë, "Hurricane" ishte vetëm kënga e 10-të më e transmetuar, duke u ngjitur në vendin e tetë vetëm një ditë pas finales.

Një pabarazi kaq e madhe midis votës së publikut dhe transmetimeve të Spotify sugjeron dy gjëra.

E para mund të jetë se kënga ishte popullore për një brez të vjetër votuesish që kanë më pak gjasa të përdorin platforma transmetimi. Përndryshe, mund të jetë një shenjë se popullariteti i Izraelit këtë vit ishte rezultat i votimit politik dhe jo përfaqësues i interesit aktual në muzikë.

Ngritja e Bambie Thug!

Image

Në anën tjetër të spektrit, një artist ka treguar një rritje masive në interesin e publikut në javët që rrethojnë konkursin.

Bambie Thug i Irlandës i mahniti spektatorët me interpretimin e "ouija-pop" të "Doomsday Blue" që përfshinte gjithçka nga magjia, gurët e thjeshtë dhe flakët. Bambie Thug ka qenë gjithashtu një nga kritikët më të mëdhenj të përfshirjes së Izraelit në konkursin e këtij viti.

Ndërsa Irlanda u rendit në vendin e gjashtë në përgjithësi, një vend pas Izraelit, "Doomsday Blue" është vlerësuar si "i preferuari jozyrtar i tifozëve të Eurovizionit" nga Spotify pasi mori një rritje prej 950% në transmetime në javën para finales.

Në TikTok, të dhëna të ngjashme tregojnë rritjen e interesit për këngët e secilit komb që nga transmetimi final.

Edhe një herë, Nemo i Zvicrës ka marrë rritjen më të madhe në vëmendjen e TikTok që nga finalja me 3,245% më shumë përdorues që krijojnë video me këngën e tij "The Code".

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco