Kate Middleton nusja e preferuar e Mbretit, Charles i jep titullin e ri mbretëror

Kate Middleton nusja e preferuar e Mbretit, Charles i jep titullin e ri mbretëror

17:10, 24/04/2024
A+ Aa A-

Mbreti ka njohur shërbimin publik të familjes së tij në një listë të re nderesh, duke përfshirë krijimin e një roli të ri për Princeshën e Uellsit.

Mbreti Charles ka falënderuar nusen e tij “të dashur”, në një mënyrë që vetëm mbretërit mund ta bëjnë atë, duke e bërë atë shoqëruese mbretërore të Urdhrit të Shoqëruesve të Nderit.

Mbreti, emëroi nusen e tij, Princeshën Kate, 42 vjeçe, si shoqëruese mbretërore të Urdhrit të Shoqëruesve të Nderit. Në një kthesë historike, ajo është shoqëruesja e parë mbretërore e emëruar në këtë urdhër.

Urdhri i Shoqëruesve të Nderit u themelua nga Mbreti George V në 1917 për të njohur arritjet e jashtëzakonshme në arte, shkenca, mjekësi dhe shërbim publik. Anëtarët janë të kufizuar në 65 në të njëjtën kohë (edhe pse njerëzit nga jashtë vendeve të Commonwealth mund të llogariten si anëtarë shtesë nderi) dhe aktualisht përfshijnë David Attenborough, Elton John, Anna Wintour, Judi Dench dhe Maggie Smith.

Emërimi i ri i Princeshës Kate nga Mbreti Charles vjen në një kohë kur të dy po i nënshtrohen trajtimit për kancer. Ndërkohë, Princit William i është prezantuar një titull që mbante babai i tij, derisa u bë Mbret në vitin 2022, duke u bërë Mjeshtër i Madh i Urdhrit Më të Nderuar të Bathit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco