Media amerikane radhit plazhin e pasqyrave në jug të Shqipërisë në vendin e parë

Media amerikane radhit plazhin e pasqyrave në jug të Shqipërisë në vendin e parë

15:02, 13/04/2024
A+ Aa A-

Udhëtarët i duan ujërat blu për relaksim dhe mirëqenie. Hulumtimet vërtetojnë se uji qetëson, ul stresin dhe ankthin. Një studim nga CV Villas zbuloi se Europa ka disa nga plazhet më blu, si ato në Greqi. Ndonëse pikat tropikale si Maldivet janë të njohura, perlat më pak të njohur si Plazhi i Pasqyrave në Shqipëri ofrojnë përvoja po aq mahnitëse. CV Villas shpreson që hulumtimi i tyre të nxjerrë në pah këto thesare të fshehura për udhëtarët që kërkojnë arratisje të paharrueshme buzë detit.

Këta janë plazhet me ujërat më të kaltër.

10. Plazhi Los Lances, Spanjë

Image

Me zona të mëdha ranore dhe duna, plazhi i përhapur Los Lances ndodhet në Costa de la Luz, që do të thotë Bregu i Dritës, në Spanjën jugore. Përgjatë Oqeanit Atlantik, ujërat e plazhit kanë një ngjyrë blu të pastër dhe të thellë. Në një ditë të kthjellët, plazhistët mund të dallojnë siluetën e Marokut në distancë.

9. Ombros Gialos, Greqi

 

Në ishullin grek të Sambros, plazhi Ombros Gialos është ideal për aventurierët pasi limani i fshehur mund të arrihet vetëm nga një rrugë gjarpëruese ose me varkë. Edhe pse kryesisht shkëmbor dhe ndonjëherë me kushte të vështira, plazhi i vogël ka një breg për notarët ose snorkelistët për t'u nisur në detin e ndritshëm të bruztë.

8. Praia do Carvalho, Portugali

Image

I rrethuar nga shkëmbinj të artë dhe një formacion shkëmbor në det, ky plazh i qetë njihet për ujërat e tij të pastër të bruzta. Për të hyrë në plazh, vizitorët duhet të ecin nëpër një tunel me shkallë të krijuar nga njeriu, ku një plazh i qetë me rërë pret në anën tjetër.

7. Plazhi Foki, Greqi

Image

I ndodhur në ishullin Jon të Cefalonias, plazhi Foki mban emrin e fokave murg që frekuentonin plazhin. I rrethuar nga ullinj dhe pisha, plazhi me guralecë përmban ujëra të pastër blu për notarët dhe snorkelistët. Vizitorët mund të vijnë rrotull plazhit përmes shtigjeve aty pranë.

6. Plazhi Voulisma, Greqi

Image

I njohur edhe si Plazhi i Artë, ky plazh në formë gjysmëhëne është një nga destinacionet më të njohura në Kretën lindore. Me rërë të butë të bardhë dhe ujë të qetë të kaltër, plazhistët kënaqen duke kaluar gjithë ditën atje, duke u ndalur në stendat e ushqimeve aty pranë ose duke marrë me qira çadra për të qëndruar në hije.

5. Plazhi Kaputa, Turqi

Image

Si një nga plazhet më të njohura përgjatë bregdetit mesdhetar të Turqisë, plazhi Kaputa është i njohur për rërën e tij të artë dhe ujërat e pastër kristal. I vendosur mes dy shkëmbinjve, plazhi është i arritshëm vetëm duke zbritur disa shkallë të pjerrëta që janë gdhendur në faqen e shkëmbit. Vizitorët mund të marrin me qira shezlongë dhe çadra për të shijuar plazhin.

4. Plage de la Verne, Francë

Në jug të rajonit Provence-Alpes-Côte d'Azur të Francës, Plage de la Verne është një liman simpatik me guralecë në gadishullin Saint-Mandrier-sur-Mer. Vizitorët mund të arrijnë në plazh përmes një shtegu bregdetar. Me vetëm pak hapësirë për plazhistët për t'u çlodhur nën diell, uji është blu, por nuk mund të notohet shumë.

3. Plazhi Kassiopi, Greqi

Plazhi Kassiopi i Korfuzit është një gji mahnitës me një plazh me guralecë të bardhë dhe ujë aq të pastër sa njerëzit mund të shohin peshqit pikërisht nën sipërfaqe. Mysafirët mund të shijojnë banja dielli, not, snorkeling, paddleboarding ose ski jet, ose të enden përgjatë një shëtitoreje simpatike buzë detit me kafene dhe taverna.

2. Paralia Mpouka, Greqi

Në detin Jon, Paralia Mpouka është një plazh i gjerë i mbushur me resorte me ujë mahnitës në nuanca të ndryshme të blusë së ndezur. Është gjithashtu një destinacion popullor plazhi, ku të ftuarit kënaqen në ujë të cekët, në kajak ose në paddleboard. Sapo fryn era pasdite, aktiviteti i preferuar në plazh është sërfi në erë.

1. Plazhi i Pasqyrave, Shqipëri

Vendin e parë për ujin më të kaltër e merr Plazhi i Pasqyrave. Plazhi e ka marrë emrin për ujin e tij të pastër kristal që e reflekton diellin si një pasqyrë. Vija bregdetare është mahnitëse, rrethohet nga formacione shkëmbore dhe male. Plazhistët kalojnë në një rrugë të shkelur dhe zbresin në një shteg shkëmbor. Edhe pse uji është i bukur, plazhi mbushet me njerëz e kalimin e ditës./ usatoday

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sarah (@misssarah_2007)

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco