Së shpejti një film për jetën e aktores legjendare Greta Garbo

Së shpejti një film për jetën e aktores legjendare Greta Garbo

10:47, 10/04/2024
A+ Aa A-

Një film për jetën e yllit legjendar të filmit Greta Garbo, e cila vdiq në vitin 1990, është në punime nga British Embankment Films.

Nëpërmjet pamjeve të rralla arkivore, të paparë kurrë më parë, filmi dokumentar “Garbo: Leave Me Alone” do të nxjerrë në dritë foto dhe letra të panjohura që një prej yjeve më të mëdhenj të të gjitha kohërave ka dashur të shkruante dhe do të shpjegojë fenomenin Garbo që pushtoi pamjet filmike.

Në moshën 35-vjeçare, me 28 filma nën brezin e saj, katër nominime për çmimin Oscar dhe një çmim të Rrethit të Kritikëve të Filmit të Nju Jorkut për aktoren më të mirë për interpretimin e saj të jashtëzakonshëm në “Anna Karenina”, ylli papritmas u tërhoq, për të mos aktruar më.

Deri në fund të jetës së saj, gjysmë shekulli më vonë, ajo refuzoi me këmbëngulje çdo mundësi për t’u rikthyer në ekran, nuk dha intervista, iu shmang publicitetit edhe kur iu dha një çmim ‘Akademi Nderi’ në moshën 50-vjeçare, për “shkëlqimin e saj në shfaqje të paharrueshme në ekran”.

Me regji të Lorna Tucker, Embankment Films punoi ngushtë si me Institutin Suedez të Filmit ashtu edhe me ekzekutuesin e pasurisë së aktores, Scott Reisfeld. Produksioni ambicioz është një bashkëpunim mes Non Stop Entertainment dhe Mylla Films.

Sipas Deadline, xhirimet janë duke u zhvilluar dhe filmi pritet në kinematë e Mbretërisë së Bashkuar më vonë këtë vit, përpara se të shfaqet në Sky Arts në 2025./

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco