Lajmi i fundit

LIVE/ Kuvendi në seancë plenare, diskutohet rezoluta anti-korrupsion

Çfarë fshihet pas emrit të Princeshës Charlotte?

Çfarë fshihet pas emrit të Princeshës Charlotte?

10:35, 09/04/2024
A+ Aa A-

Charlotte, versioni femëror i Charles, emri i gjyshit të saj, u konsiderua më i përshtatshmi. Ndërsa ‘Elizabeth’ dhe ‘Diana’ u zgjodhën si emra të mesëm për princeshën e vogël, të dy homazhe për mbretëreshën e ndjerë Elizabeth, stërgjyshja e Charlotte dhe Princesha Diana, gjyshja që fatkeqësisht nuk arriti ta takonte kurrë.

Princesha Charlotte gjithashtu ndan të njëjtin emër dhe të mesëm me një tjetër të afërm: vajza 11-vjeçare e vëllait të Princeshës Diana, Earl Charles Spencer dhe gruas së tij të tretë Karen.

 

Kur Charlotte lindi në gusht 2012, babai i saj Charles Spencer zbuloi: “Ne nuk ishim vendosur për një emër para lindjes, por Charlotte është një emër që të dy e duam dhe i shkon shumë. E kuptuam sapo e përqafuam”.

Dhe kur Princesha Charlotte lindi në maj 2015, Earl shkroi në Twitter për emrin e mbesës së tij : “Emra të përsosur. Charlotte Diana ime 2 vjeçare do të jetë e emocionuar të ndajë të njëjtin emër me kushërirën e saj. Ajo është në një moshë ku mendon se bota sillet rreth saj!”

Megjithatë, Princi Harry dhe Meghan Markle gjithashtu e quajtën vajzën e tyre Diana, megjithëse emri i saj kryesor është Lillibet, emri përkëdhelës i Mbretëreshës Elizabeth.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco