Vdes në moshën 76-vjeçare një ndër komedianët më të mirë në botë

Vdes në moshën 76-vjeçare një ndër komedianët më të mirë në botë

09:01, 29/02/2024
A+ Aa A-

Komediani i njohur Richard Lewis, i njohur për eksplorimin e neurozave të tij në diatribet e rrjedhës së vetëdijes, ka vdekur. Aktori i humorit, gjithmonë i veshur me të zeza, kishte fituar pseudonimin “Princi i dhimbjes” për shkak të punës dhe stilit të tij të komedisë.

Lewis, i cili zbuloi se ishte diagnostikuar me sëmundjen e Parkinsonit në vitin 2023, vdiq në shtëpinë e tij në Los Anxhelos të martën në mbrëmje pasi pësoi një atak në zemër, sipas publicistit të tij Jeff Abraham. Ai ishte 76 vjeç.

Një interpretues i rregullt në klube dhe në TV natën vonë për dekada, Lewis luajti gjithashtu Marty Gold, bashkë-udhëheqësin romantik përballë Jamie Lee Curtis, në serialin “Anything But Love” dhe princin e besueshëm neurotik John në Robin Hood të Mel Brooks: Burra me geta. Ai e riprezantoi veten në një brez të ri përballë Larry David në “Curb Your Enthusiasm” të HBO.

“Comedy Central” e quajti Lewis një nga 50 komedianët më të mirë të të gjitha kohërave dhe ai fitoi një vend në listën e revistës GQ të humoristëve më me ndikim të shekullit të 20-të.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco