Kanye West në luftë me Adidas, thotë se firma po prodhon atlete të 'rreme' Yeezy

Kanye West në luftë me Adidas, thotë se firma po prodhon atlete të 'rreme' Yeezy

22:00, 26/02/2024
A+ Aa A-

Reperi i njohur Kanye West po sulmon firmën Adidas për shitjen e atleteve “të rreme” Yeezy. Sipas tij firma e njohur ka prodhuar atlete me ngjyra të pa miratuara dhe se po e padit reperin me një shifër të madhe parash padrejtësisht.

“Jo vetëm që po nxjerrin ngjyra të rreme që nuk i kam miratuar, por po më padisin për 250 milionë dollarë”, ndau reperi në një video në Instagram të postuar ditën e sotme. “Ata gjithashtu nuk më paguajnë për këto këpucë që po nxjerrin dhe që kanë emrin tim”.

West tha se kompania e veshjeve sportive po përdor klauzolat e kontratës dhe pesë dekada përvojë biznesi për të "përdhunuar një artist ... përpara të gjithëve në mes të ditës". Në një postim, reperi i "Street Lights" ndau një imazh të atleteve "të rreme" dhe shkroi se fansat e tij të përkushtuar nuk duhet të blinin kurrë një pale prej tyre.

“Të gjitha 350-at e reja të pamiratuara janë të çuditshme dhe të gjithë e dinë se 350-tat ishin të pakëndshme,” përfundoi ai.

Image

Adidas ndërpreu lidhjet me reperin "Jesus Walks" në tetor 2022, pasi stilisti shkoi në një seri akuzash antisemitike dhe veshi një bluzë "White Lives Matter" në një shfaqje mode. Marrëveshja me kompaninë gjermane të atletikës përbënte 1.5 miliardë dollarë të pasurisë neto të West, kështu që ai humbi statusin e miliarderit pasi u vlerësua në 400 milionë dollarë, sipas Forbes. Në maj 2023, Adidas ngriti dhe më pas hoqi menjëherë një padi federale kundër West që synonte të ngrinte 75 milionë dollarë të mbajtura nga marka Yeezy. Adidas dhe West mbeten ende të mbyllur në një mosmarrëveshje arbitrazhi privat, në të cilin i pari pretendon se "sjellja fyese" e West çoi në prishjen e partneritetit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco