Nëse po mendon për një ndarje të përkohshme nga ai/ajo

Nëse po mendon për një ndarje të përkohshme nga ai/ajo

12:05, 26/02/2024
A+ Aa A-

Po përjetoni ndonjë shqetësim ose po pyesni veten nëse mund të ketë "më shumë" në një marrëdhënie sesa ajo që ju keni aktualisht? A ka filluar të të nervozojë pak më shpesh kohët e fundit? A ndiheni të dy sikur mund të përmirësoheni larg njëri-tjetrit? Ka pasur momente kur partneri juaj ka folur dhe ju keni menduar me vete 'Mos fol më'? 

Nëse ju dhe partneri juaj po përballeni me një ndryshim apo vendim të madh në jetë, një periudhë larg njëri-tjetrit mund t'ju japë të dyve qartësi në vizionin tuaj për të ardhmen. Nëse keni nevojë për disa ide për të ndihmuar në fillimin e këtij procesi, këtu janë disa rregulla që duhet të dini para se të bëni 'një pushim' në një marrëdhënie.

1. Vendosni nëse ndarja e përkohshme është në të vërtetë alternativa më e mirë

Përpara se të vendosni kufij dhe rregulla për një ndërprerje të marrëdhënies, ju dhe partneri juaj duhet të jeni plotësisht të sinqertë me veten dhe me njëri-tjetrin nëse jeni të dy dakord se kjo është gjëja më e shëndetshme për marrëdhënien tuaj. A keni vërtet nevojë për hapësirë dhe kohë për vetë-përmirësim, apo thjesht jeni lodhur duke i dëgjuar kur ankohen për punën e tyre çdo ditë?

2. Vendosni kufij të qartë

Të biesh dakord se cilat janë pritshmëritë e tua dhe me çfarë ndihesh rehat në lidhje me ndarjen është po aq e rëndësishme sa të biesh dakord për domosdoshmërinë e saj. Nëse të dy pranoni të dilni me njerëz të tjerë gjatë kësaj kohe, jini specifik në lidhje me nivelet dhe nevojat tuaja të rehatisë.

3. Mbajini gjërat për vete

Edhe nëse jeni mësuar t'u tregoni miqve ose familjes tuaj çdo detaj të fundit në lidhje me partnerit tuaj, mund të dëshironi të konsideroni ta mbani ndarjen tuaj private, ose të paktën të arrini një marrëveshje për atë që saktësisht do të ndani me të tjerët.

4. Përdoreni ndarjen për t'u fokusuar tek vetja

Edhe pse është e lehtë - dhe plotësisht e vlefshme- të ndjesh njëfarë ankthi për atë që mund të ndodhë gjatë ose pas ndërprerjes së marrëdhënies suaj, ndarja mund të sigurojë gjithashtu hapësirën shumë të nevojshme, veçanërisht kur çifti ndihet sikur ka qenë duke kaluar shumë kohë së bashku, për tu fokusuar te vetja.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco