Çmimet BAFTA 2024: Lista e plotë e fituesve

Çmimet BAFTA 2024: Lista e plotë e fituesve

10:59, 19/02/2024
A+ Aa A-

Mbrëmë u zhvillua ceremonia e çmimeve BAFTA në Londër dhe dominoi “Oppenheimer” duke fituar çmimet në disa kategori. Më poshtë gjeni listën e plotë të fituesve.

Filmi më i mirë

Oppenheimer - FITUES
Anatomy of a Fall
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Poor Things

Aktorja më e mirë

Emma Stone - Poor Things - FITUESE
Fantasia Barrino - The Color Purple
Sandra Hüller - Anatomy of a Fall
Carey Mulligan - Maestro
Vivian Oparah - Rye Lane
Margot Robbie - Barbie

Aktori më i mirë

Cillian Murphy - Oppenheimer - FITUES
Bradley Cooper - Maestro
Colman Domingo - Rustin
Paul Giamatti - The Holdovers
Barry Keoghan - Saltburn
Teo Yoo - Past Lives

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Da'Vine Joy Randolph - The Holdovers - FITUESE
Emily Blunt - Oppenheimer
Danielle Brooks - The Color Purple
Claire Foy - All of Us Strangers
Sandra Hüller - The Zone of Interest
Rosamund Pike - Saltburn

Aktori më i mirë

Robert Downey Jr - Oppenheimer - FITUES
Robert De Niro - Killers of the Flower Moon
Jacob Elordi - Saltburn
Ryan Gosling - Barbie
Paul Mescal - All of Us Strangers
Dominic Sessa - The Holdovers

Regjisori

Christopher Nolan - Oppenheimer - FITUES
All of Us Strangers - Andrew Haigh
Anatomy of a Fall - Justine Triet
The Holdovers - Alexander Payne
Maestro - Bradley Cooper
The Zone of Interest - Jonathan Glazer

Ylli i spikatur (zgjedhja e publikut)

Mia McKenna-Bruce - FITUESE
Phoebe Dynevor
Ayo Edebiri
Jacob Elordi
Sophie Wilde

Filmi më i mirë i huaj

The Zone of Interest - FITUES
All of Us Strangers
How To Have Sex
Napoleon
The Old Oak
Poor Things
Rye Lane
Saltburn
Scrapper
Wonka

Filmi më i mirë në gjuhë tjetër (jo angleze)

The Zone of Interest - FITUES
20 Days In Mariupol
Anatomy of a Fall
Past Lives
Society of the Snow

Filmi i animuar

The Boy and the Heron - FITUES
Chicken Run: Dawn of the Nugget
Elemental
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Dokumentar

20 Days In Mariupol - FITUES
American Symphony
Beyond Utopia
Still: A Michael J Fox Movie
Wham!

Skenari origjinal

Anatomy of a Fall - FITUES
Barbie
The Holdovers
Maestro
Past Lives

Regjia e përshtatur

American Fiction - FITUES
All of Us Strangers
Oppenheimer
Poor Things
The Zone of Interest

Muzika origjinale

Oppenheimer - FITUES
Killers of the Flower Moon
Poor Things
Saltburn
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Flokët dhe grimi

Poor Things - FITUES
Killers of the Flower Moon
Maestro
Napoleon
Oppenheimer

Kostumografia

Poor Things - FITUES
Barbie
Killers of the Flower Moon
Napoleon
Oppenheimer

Sound

The Zone of Interest - FITUES
Ferrari
Maestro
Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One
Oppenheimer

Kinematografi

Oppenheimer - FITUES
Killers of the Flower Moon
Maestro
Poor Things
The Zone of Interest

Editimi

Oppenheimer - Fitues
Anatomy of a Fall
Killers of the Flower Moon
Poor Things
The Zone of Interest

Kasti

The Holdovers - FITUES
All of Us Strangers
Anatomy of a Fall
How To Have Sex
Killers of the Flower Moon

Efektet speciale

Poor Things - FITUES
The Creator
Guardians of the Galaxy Vol 3
Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One
Napoleon

Filmi i animuar britanik

Crab Day - FITUES
Visible Mending
Wild Summon

Filmi i shkurtër britanik

Jellyfish and Lobster - FITUES
Festival of Slaps
Gorka
Such a Lovely Day
Yellow

Filmat më të vlerësuar:

Oppenheimer - Fitues në 7 kategori

Poor Things - Fitues në 5 kategori

The Zone of Interest - Fitues në 3 kategori

The Holdovers - Fitues në 2 kategori

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco