Lajmi i fundit

LIVE/ Sot Samiti Ballkani Perëndimor-BE në Tiranë (29.02.2024)

Ja cilët ishin popujt më të lumtur të Bashkimit Europian për 2023

Ja cilët ishin popujt më të lumtur të Bashkimit Europian për 2023

15:45, 09/12/2023
A+ Aa A-

Teksa mbyllet ky vit janë bërë publike vendet më të lumtura në Bashkimin Europian. Sipas kësaj renditjeje, Austria, Polonia dhe Rumania kanë popullsinë më të lumtur në hapësirën e Unionit.

Në anën tjetër të medaljes, Gjermania është zyrtarisht e dyta në fund në renditje, pas të cilës vjen Bullgaria.

Në fakt, Bullgaria ishte i vetmi vend nga 27 të anketuarit që doli me një rezultat të përgjithshëm më pak se gjashtë nga dhjetë, rezultati më i lartë i mundshëm, për kënaqësinë e përgjithshme të jetës në 2022.

Çdo vit Eurostat, agjencia zyrtare e statistikave e bllokut, mat sesa i lumtur është një kampion i popullsisë në çdo shtet anëtar. Kjo shkallë shkon nga zero, pakënaqësi absolute, në dhjetë që do të thotë se jeta nuk mund të shkonte më mirë.

Qytetarët e zgjedhur për studimin u pyetën gjithashtu se sa optimistë për të ardhmen ose, sipas rastit, sa pesimistë.

Te teksa ndonjëri prej nesh mund të supozojë se sa më i pasur të jetë vendi, aq më të lumtur janë banorët e tij, kjo nuk duket se qëndron.

Në Bullgari, Rumani, Lituani, Sllovaki, Portugali, Hungari, Kroaci, Qipro, Gjermani dhe Slloveni, banorët jashtë shprehur të kënaqur me jetën urbane.

Familjet me fëmijë raportohet se ishin më të lumturat, ndërsa banesat e personave të vetëm ishin më pak. Kjo është e veçantë për Evropën pasi kërkimet e ndërmarra në kontinente të tjera kanë pasur rezultate të kundërta.

Studimet tregojnë se ka një ndarje mjaft të konsiderueshme në pjesë të ndryshme të BE-së.

Në përgjithësi, njerëzit në pjesët veriore dhe perëndimore të bllokut priren të jenë më të kënaqur me jetën e tyre sesa njerëzit në vendet baltike. Ata që jetonin pranë zonës së Mesdheut dhe në pjesët lindore të BE-së janë kryesisht më të pakënaqur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco