Burri lë papritur gruan prej 48 vitesh, padit më pas për miliona dollarë në asete familjare

Burri lë papritur gruan prej 48 vitesh, padit më pas për miliona dollarë në asete familjare

18:10, 30/11/2023
A+ Aa A-

Një 88-vjeçar që la papritur gruan e tij të 48 viteve vetëm me një shënim në tavolinë në 2012, ka ngritur pretendime për miliona në prona të familjes në New Mexico, SHBA.

Kërkesa e tij është pranuar nga gjykata që ka urdhëruar gruan, e cila është 81 vjeçe, të paguajë ish-bashkëshortin $435,000 në kosto gjyqësore, duke argumentuar se ai “ka mundësi të pranueshme për të fituar”.

Burri pretendon mes të tjerave se ka nënshkruar një transferim të aksioneve në biznesin e çiftit te gruaja, pasi ishte vënë nën presion nga i biri i tyre.

I moshuari jeton në një shtëpi kujdesi që kushton $33,000 në vit dhe tha se ndjehet “ekonomikisht i disavantazhuar”.

Cifti nuk janë identifikuar ne mediat publike.

Ligji amerikani familjes i lejon partnerëve “të disavantazhuar” të kërkojnë asistencë “për të siguruar përballje të drejtë ligjore, kur një nga partnerët kontrollon shumicën e pasurisë”.

Në vendimin paraprak thuhet se burri u largua nga shtëpia dhe gruaja e tij në 2012 pa dhënë asnjë paralajmërim, duke lënë vetëm një shënim ku thuhej: “Ti ke qenë një bashkëshorte e mirë dhe gjithmonë unë i kam krijuar problemet, tani që po iki ndoshta nuk do të bezdis më”.

Ai shtonte se i vinte keq që kishte shkaktuar problemet shëndetsore dhe shpresonte që ajo të ishte më mirë tani që po largohej.

Ndërsa letrën e nënshkruante “The Loser” (I mbaruari).

Burri në 2010 kishte marrë qytetarinë amerikane dhe kishte nënshkruar kalimin e interesave të familjes te gruaja prej kufizimeve me dokumentet.

Familja kishte gjashtë hektarë toka bujqësore dhe rezervat.

Gjykata ka urdhëruar gruan të paguajë ish-burrin $225,000 brenda 30 ditësh dhe më pas $100,000 deri në mars 2024. Gjyqi vazhdon.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco