Lajmi i fundit

Zbardhet krimi/ ‘Donte të më fejonte’, vajza vret babanë në Durrës

Këngët e preferuara kanë efektin e qetësuesve, thotë dr. Michael Mosley

Këngët e preferuara kanë efektin e qetësuesve, thotë dr. Michael Mosley

14:59, 30/11/2023
A+ Aa A-

Dëgjimi i këngëve të preferuara ka një ndikim të fortë në lehtësimin e dhimbjes, sipas hulumtimit të fundit nga Universiteti McGill në Montreal, të Kanadasë. Studimi përfshiu 63 vullnetarë të cilët dëgjuan muzikën e tyre të preferuar, muzikën e zgjedhur nga studiuesit, ose mbanin kufje që mbysnin çdo tingull ndërsa një sondë termike e dhimbshme u vendos në parakrahët e tyre. Ata që dëgjuan muzikën e tyre të preferuar raportuan se ndjenin dhimbjen më të vogël, me reduktim të barabartë me marrjen e një qetësuesi të fuqishëm pa recetë.

Një analizë e vitit 2015 zbuloi se pacientët e ekspozuar ndaj muzikës para, gjatë ose pas operacionit përjetuan më pak ankth dhe kishin nevojë për më pak ilaçe kundër dhimbjes, duke vënë në dukje efektin analgjezik të muzikës.

Studimi i Universitetit McGill zbuloi se reduktimi i dhimbjes ishte sidomos i theksuar te pjesëmarrësit që raportuan se kishin përjetuar "të dridhura" ndërsa dëgjonin këngët e pëlqyera. Mekanizmi i saktë i efektit lehtësues të muzikës nuk është kuptuar plotësisht, por një teori sugjeron se mund të shkaktojë lirimin e endokanabinoideve, substanca të ngjashme me kanabisin, të prodhuara natyrshëm nga trupi. Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se aktivitete si të kënduarit mund të çojnë në një rritje të niveleve të endokanabinoideve.

Duke pasur parasysh se muzika është një ndërhyrje e thjeshtë, e lirë dhe e këndshme, studiuesit shpresojnë të eksplorojnë më shumë mënyra për të shfrytëzuar fuqitë e saj analgjezike, veçanërisht duke pasur parasysh që një në tre të moshuar vuan nga dhimbje kronike.

Veç lehtësimit të dhimbjes, dëgjimi i muzikës ka edhe përfitime të tjera shëndetësore. Mund të ndihmojë në uljen e stresit, i cili dihet se ndikon negativisht në shëndetin e zemrës. Një studim nga Shkolla e Mjekësisë e Universitetit të Maryland-it zbuloi se dëgjimi i muzikës së gëzueshme çoi në zgjerimin e enëve të gjakut me një mesatare prej 26%, duke përmirësuar rrjedhjen e gjakut në inde dhe duke ulur presionin e gjakut. Nga ana tjetër, dëgjimi i muzikës që u shkaktonte vullnetarëve ankth ngushtoi enët e gjakut me 6%.

Këto zbulime nënvizojnë potencialin e muzikës si një mjet terapeutik për rezultate të ndryshme shëndetësore dhe kërkimet e mëtejshme mund të zbulojnë përfitime shtesë që lidhen me përdorimin e saj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco