Vlera neto e Taylor Swift pas 'Eras Tour': Sa e pasur do të jetë këngëtarja në 2024?

Vlera neto e Taylor Swift pas 'Eras Tour': Sa e pasur do të jetë këngëtarja në 2024?

10:32, 29/11/2023
A+ Aa A-

Taylor Swift i është bashkuar klubit të miliarderëve falë turneut të saj shumë të suksesshëm “Eras”.
Sipas një raportimi nga Bloomberg, ylli i popit 33-vjeçar ka grumbulluar një vlerë neto prej rreth 1.1 miliardë dollarë, kryesisht nga muzika e saj.
Kjo arritje e bën atë një nga artistet e pakta të regjistrimit që arrin një pasuri me 10 shifra vetëm përmes muzikës së tyre.
Raportimi e përshkruan turneun e “Eras” si një sukses të suksesshëm, me ndeshjen në ShBA që përfundon në gusht dhe një turne ndërkombëtar që do të fillojë muajin e ardhshëm.

Image
Analiza e Bloomberg vlerëson se 53 koncertet vetëm në ShBA i shtuan 4.3 miliardë dollarë produktit të brendshëm bruto të vendit.
Analiza bazohet në shifra të konfirmuara ose të shpalosura publikisht, duke e bërë atë një vlerësim konservator.
Llogaritja merr parasysh burime të ndryshme të të ardhurave për Swift, përfshirë vlerën e pesë shtëpive të saj (110 milionë dollarë), muzikën e saj katalogu (400 milionë dollarë për muzikën e lëshuar që nga viti 2019), fitimet nga marrëveshjet e transmetimit (120 milionë dollarë nga YouTube dhe Spotify), shitjet e muzikës (80 milionë dollarë) dhe biletat e koncerteve (370 milionë dollarë).


Për më tepër, u morën parasysh faktorë të tillë si tatimi mbi të ardhurat, prodhimi i turneut dhe kostot e udhëtimit si dhe komisionet e paguara për menaxherët dhe agjentët.
Megjithë suksesin e saj masiv, Swift ka arritur të ruajë një imazh autenticiteti dhe lidhjeje, gjë që e ka bërë atë të dashur për fansat në mbarë botën. 
Potenciali i fitimeve të ardhshme të Swift është i rëndësishëm, veçanërisht duke marrë parasysh vlerën e katalogut të saj të gjerë të shkrimeve të këngëve.
Ndërsa një vlerësim konservator e vendos vlerën e muzikës së saj në rreth 400 milionë dollarë, një projeksion më optimist sugjeron se mund të jetë deri në 1 miliard dollarë.
Kjo e vendos bionden përpara shumë prej kolegëve të saj të industrisë muzikore, me katalogun e Bruce Springsteen’ që vlen rreth 550 milionë dollarë. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco