Gjyqtari urdhëron burrin t'i paguajë gruas 200 mijë euro kompensim për punët e shtëpisë

Gjyqtari urdhëron burrin t'i paguajë gruas 200 mijë euro kompensim për punët e shtëpisë

19:03, 09/06/2023
A+ Aa A-

Një gjykatë spanjolle kohët e fundit urdhëroi një biznesmen nga Malaga që t'i paguante ish-gruas së tij 204,000 euro "si kompensim për punët e papaguara të shtëpisë të kryera në shtëpi" gjatë 25 viteve të martesës.

Një gruaje, e cila i kushtoi 25 vjet të jetës së saj për të mbështetur burrin e saj sipërmarrës dhe për t'u kujdesur për dy vajzat e saj së fundmi iu dhanë 204,000 euro si kompensim për të gjithë punën e saj të papaguar.

 Çifti ishte martuar në qershor të vitit 1995, kur ishin në të njëzetat e tyre dhe nënshkruan një ndarje të pasurisë disa muaj më pas.

Dokumenti në thelb thoshte se secili bashkëshort ruante pronësinë ekskluzive të pronës së fituar gjatë martesës. Kjo doli të ishte shumë më e dobishme për burrin, i cili filloi biznese të shumta, ndërsa gruaja kujdesej për dy vajzat e tyre të vogla dhe bënte të gjitha punët e shtëpisë.

“Ajo ishte hija e tij, duke punuar pas tij, në mënyrë që ai të rritej profesionalisht dhe të bëhej diçka”, tha avokati i gruas në gjykatë. “Ajo e kaloi gjithë atë kohë duke u fokusuar te familja e saj. Në mënyrë që burri i saj të fokusohej në projektet e tij të biznesit, ajo qëndroi me vajzat dhe ato kurrë nuk punësuan njeri tjetër për ndihmë.”

Familja përfundoi duke u shpërngulur në komuna të ndryshme rreth Malagës, bazuar në nevojat e burrit, por kur ai refuzoi të paguante arsimin e lartë të vajzës së saj 16-vjeçare, duke e detyruar atë të punonte për të paguar shkollimin.

Gruaja u përball me situatën dhe paraqiti kërkesën për divorc në vitin 2020. Vetëm për shkak të ndarjes së nënshkruar të pronës, bashkëshorti mbajti shumicën e aseteve të vlefshme, ndërsa ajo mori të drejtat vetëm për gjysmën e një shtëpie që kishin së bashku.

Duke ditur që ish-bashkëshorti i saj kishte dalë me pasuri të vlefshme si psh. një fermë fitimprurëse me vaj ulliri, makina luksoze dhe pasuri të tjera të paluajtshme, ndërkohë që ajo nuk kishte asgjë për të treguar për gjithë punën që bëri gjatë 25 viteve të martesës së tyre, gruaja vendosi të padi për kompensim në dhjetor të 2020.

“Ajo, si shumë gra të tjera, e ka kaluar gjithë jetën e saj të punës dedikuar vajzave të saj, ndërsa burri i saj kishte kohë për të zhvilluar karrierën e tij profesionale,” tha avokatja Marta Fuentes. “Dhe është e rëndësishme që kjo të njihet, që koha që ata i kushtojnë familjes së tyre dhe jo jetës së tyre profesionale të ketë vlerë.”

Pas dy vitesh proces gjyqësor, një gjykatës i Malagës i dha gruas 204,000 euro si kompensim për punën e saj të papaguar në shtëpi gjatë martesës 25-vjeçare, që avokati i gruas tha se përfaqësonte pagën minimale të llogaritur  për 25 vitet. Dënimi përfshin gjithashtu 1000 euro ushqim mujor për dy vajzat dhe 500 euro pension për nënën e tyre. Bashkëshorti ka njoftuar tashmë se ka synim që ta apelojë vendimin./ar/sh/SYRI.NET

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco