E heqin nga puna për shkak të qendrimeve 6-orëshe në tualet

E heqin nga puna për shkak të qendrimeve 6-orëshe në tualet

16:47, 09/06/2023
A+ Aa A-

Një punëtor kinez u pushua nga puna nga punëdhënësi i tij pasi kalonte shumë kohë në tualet gjatë orarit të punës. Burri thuhet se e bënte pushim në banjë nga 47 minuta deri në 6 orë.

Mediat kineze të lajmeve raportuan së fundmi rastin e çuditshëm të një punonjësi me emrin Wang, i cili paditi punëdhënësin e tij pasi u pushua nga puna për kalimin e tepërt të kohës në tualet gjatë orarit të punës.

Pasi iu nënshtrua një operacioni për një problem anorektal, burri vazhdoi të përjetonte dhimbje dhe parehati, kështu që filloi të kalonte tre deri në gjashtë orë në tualet çdo ditë.

Ish-punëdhënësi i Wang pretendon se gjatë një periudhe prej 10 ditësh, ai bëri gjithsej 22 pushime në banjë, të cilat zgjatën nga 47 minuta deri në 6 orë. Duke cituar dispozitat në manualin e personelit në lidhje me vonesën, largimin para kohe nga puna dhe mungesat e autorizuara, kompania e paidentifikuar nga Tianjin i dha fund punësimit të Wang.

Wang e bëri operacionin në dhjetor 2014 dhe punëdhënësi i tij pretendon se ai filloi të bënte pushime jashtëzakonisht të gjata në banjë pasi u kthye në punë në korrik 2015,  duke kaluar disa orë në tualetin e zyrës.

Pasi Wang u monitorua nga 7 shtator deri më 17 shtator 2015, kohë gjatë së cilës ai bëri të paktën 3 pauza të gjata në banjë në ditë, kompania vendosi t'i jepte duart atij.

Në tetor 2015, z. Wang kërkoi arbitrazh për t’u rikthyer në pozicionin e tij me kompaninë dhe të dy palët u angazhuan në një betejë të gjatë ligjore që përfundoi këtë vit, kur gjykata e lartë e Tianjin vendosi se pushimet në banjën e burrit nuk ishin brenda "së arsyeshmes dhe për nevoja normale fiziologjike” dhe nuk e ktheu Wang në punën e tij.

Kjo histori pati një përzierje reagimesh në internet, me disa njerëz që mbronin punonjësin për një gjendje të rëndë mjekësore dhe të tjerë pretendonin se pushimet e tij ishin të justifikuara për shkak të operacionit të tij.

“Në tualet për 3-4 orë? A po flinte gjumë atje?” një person shkroi në Weibo.

"Ou,  sa orë jeni duke punuar në të vërtetë?" shkroi dikush tjetër.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco