Publikohet lista e 100 femrave më të pasura ‘selfmade’ në SHBA

Publikohet lista e 100 femrave më të pasura ‘selfmade’ në SHBA

17:15, 03/06/2023
A+ Aa A-

Këngëtaret Rihanna, Taylor Swift dhe Beyonce si dhe anëtarët e familjes Kardashian-Jenner, Kylie Jenner dhe Kim Kardashian, kryesojnë listën e sivjetme të Forbes të grave më të pasura të Amerikës, të bëra vetë (selfmade).

Rihanna renditet e 20-ta në listën e 100 grave më të pasura të vetë-bëra në SHBA, ku përfshihen CEO dhe sipërmarrëse. Këngëtarja e “Umbrella” dhe sipërmarrësja e veshjeve dhe bukurisë ‘Fenty’ vlerësohet të ketë një vlerë neto prej 1.4 miliardë dollarësh, të cilën Forbes ia atribuon suksesit të saj si në muzikë ashtu edhe në shitjet e kozmetikës.

Me 8 pikë, Taylor Swift renditet e 34-ta. Vlera e këngëtares amerikane vlerësohet të jetë 740 milionë dollarë, pjesa më e madhe e të cilave, sipas Forbes, vjen nga albumet e saj rekord dhe të ardhurat nga biletat e turneut.

Beyoncé, e cila aktualisht po performon në Evropë si pjesë e turneut të saj botëror, renditet e 48-ta me rezultatin 8. Sipas Forbes, pasuria neto e saj është 540 milionë dollarë, nga karriera e saj prej tre dekadash në muzikë.

Oprah Winfrey renditet në vendin e 13-të në listën e Forbes të femrave më të pasura të bëra vetë në SHBA, e ndjekur nga ylli dhe sipërmarrësja e realitetit televiziv “Keeping Up with the Kardashians” dhe sipërmarrësja Kim Kardashian dhe gjysmë motra e saj, modelja dhe biznesmenja, Kylie. Jenner, e cila është në vendin e 38-të.

Madonna është në vendin e 45-të, Celine Dion është e 56-ta, Dolly Parton është e 59-ta. Aktorja dhe producentja Reese Witherspoon është e 59-ta dhe producentja dhe skenaristja televizive Shonda Rhimes në vendin e 96.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco