'Të jesh grua nuk është një kufi'/ Veshja e Chiara Ferragni një mesazh domethënës për të gjitha femrat

'Të jesh grua nuk është një kufi'/ Veshja e Chiara Ferragni një mesazh domethënës për të gjitha femrat

14:02, 08/02/2023
A+ Aa A-

Influencuesja Chiara Ferragni, u zgjodh në krahët e Amadeus si bashkëprezantuese në natën e parë të Sanremos. Blogerja italiane u prezantua me një fustan transparent i cili tregonte tiparet e trupit të saj duke përcejellë të publiku mesazhe të rëndësishme ndaj mbrojtjes së figurës së gruas.

“Nuk jam lakuriq, ky fustan është një vizatim i trupit tim”, u shpreh Chiara Ferragni, e cila tregoi dhe qëllimin e vërtetë të kësaj veshje me anë të një letre e cila ishte një histori frymëzimi për të gjitha gratë duke prekur temën e urrejtjes në rrjetet sociale dhe aventurën që çdo grua lufton kundër paragjykimeve gjinore në çdo fushë.

Image

Monologu i Chiara Ferragni në Sanremo 2023

“Përshëndetje zemër, vendosa të të shkruaj një letër. Sa herë që mendoj për ty më vjen të qaj dhe as që e di pse, por ndoshta sepse më mungon, ndoshta sepse do të doja të të nxirrja pak më shumë, të të tregoja se cila është jeta ime sot. E di, njerëzit më njohin dhe më kërkojnë selfie së bashku. Është një ndjenjë e mrekullueshme të shijohesh nga miliona njerëz, atëherë e di, jo të gjithë më pëlqejnë mua, por mua më pëlqen vetja dhe ky është një fillim i shkëlqyer.E ardhmja jote? Një premisë: Gjithmonë jam përpjekur t’ju bëj krenarë, çdo gjë që bëj për ju, për fëmijën që isha. Por ka një gjë që më bën të ndihem keq në çdo fazë të jetës sime, që më shoqëron nga dhoma e gjumit në tapetin e kuq. Është një mendim i fiksuar në kokën time: Të mos ndihem mjaftueshëm. Kur mendoj për këtë do të doja të të përqafoja fort, sepse kur mendova diçka negative për mua mendova edhe për ty dhe ti nuk e meriton. Dua t’ju them mbi të gjitha këto, ju jeni të mjaftueshme dhe gjithmonë keni qenë. Gjatë gjithë atyre kohëve nuk ndiheshe mjaft e bukur, e zgjuar dhe në momente të caktuara do të ndiheshe akoma kështu. Sfidat më të rëndësishme janë gjithmonë me veten. Le të fillojmë Chiara e vogël, le të flasim për jetën tuaj. Duke u rritur do të kisha shumë momente lumturie, por edhe disa plot frikë e ankth dhe a e di se çfarë mësova? Shijoje erën, jeto ato momente me të gjithë veten, qaj, zemërohu, bërtit nëse duhet, ato janë pjesë e rrugës tënde dhe më shumë se kurrë prej teje…

Nëse diçka të frikëson është gjëja e duhur për t’u bërë, disa do t’i mposhtësh, të tjerët do të të mbajnë shoqëri për një kohë të gjatë, por do ta kuptosh se është në rregull. Të gjithë kemi shkrime të brishta, jemi kuti që përmbajnë mrekulli dhe duhet të hapen me kujdes. Unë kam dy fëmijë të bukur tani…

Edhe ti do të bëhesh nënë dhe do të jesh gjithmonë i njëjti person, me të njëjtat dyshime dhe pasiguri si gjithmonë. Edhe prindërit e tu, që të dukeshin të pagabueshëm, ndonjëherë janë të vetëdijshëm se bëjnë gabime. A do të jetë e lehtë të jesh prind? Kurrë. Kjo do të jetë puna më e vështirë nga të gjithë dhe i vetmi person që mund të bëjë një gjykim përfundimtar janë fëmijët tuaj.

Pothuajse do të ndihesh gabim që ke ëndrra të tjera jashtë familjes. Shoqëria jonë ka role të përcaktuara: ti je thjesht një nënë. Sa shpesh shoqëria i bën gratë të ndihen fajtore sepse shkojnë në punë pas fëmijëve të tyre? Gjatë gjithë kohës. Sa herë është i njëjti trajtim për burrat? Kurrë. Por nëse mendimet e tua shkojnë gjithmonë te fëmijët, ti po bën gjënë e duhur. Nëse gjithmonë bën më të mirën për fëmijët e tu, hiqe dyshimin, ndoshta je një nënë e mirë, jo perfekte, por mjaft e mirë…

Të jesh grua nuk është një kufi, tregoju miqve të tu dhe lufto së bashku çdo ditë për të ndryshuar gjërat. Unë jam duke u përpjekur, edhe tani. Dua të të përqafoj, Chiara e vogël, të të them se në fund gjithçka do të shkojë mirë dhe se po, jam krenar për ty.

Image

Modeli i fustanit transparent i Chiara Ferragni në Sanremo u zgjodh për të çliruar trupin femëror nga kufizimet shoqërore që ai trup ofendoi, detyroi, fshehu, mbylli, mbuloi. Frymëzimi vjen gjithashtu nga një pikturë e Lucas Cranach ruajtur në Muzeun Kunsthistorisches që paraqet Evën duke mbajtur mollën, simboli i mëkatit. Eva, gruaja e parë e lidhur me konceptin e mëkatit dhe të turpit dhe është trupi i parë i zhveshur që zakonisht lidhet me mëkatin.

Influencuesja italiane gjatë mbrëmjes u shfaq me modele të ndryshme fustanesh në të cilat kishin mesazhe force dhe guximi për të gjitha gratë të cilat kërkojnë një dritë shpëtimi.

Klea Sula/ syri.net

Image

Image

 

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco