Nipi i Michael Jackson do të jetë protagonist i filmit biografik

Nipi i Michael Jackson do të jetë protagonist i filmit biografik

11:39, 31/01/2023
A+ Aa A-

Biografia e Michael Jackson ka marrë formë .

Siç njofton Deadline, në fakt, roli kryesor i është besuar Jaafar Jackson , nipit të mbretit të popit. 

27 vjeçari ka kënduar dhe kërcyer që në moshën 12 vjeçare dhe është djali i Jermaine Jackson, vëllai i Michael dhe anëtar i Jackson 5.

Filmi, i cili do të titullohet thjesht "Michael", dhe regjisor do të jetë Antoine Fuqua, i njohur  për filmat aksion si "The Equalizer - The Avenger" (2014), "Training Day" (2001) dhe thriller "Emancipation". - Përtej lirisë" (2022).

Fjalët e drejtorit-  "Për mua nuk ka asnjë artist me fuqinë, karizmin dhe shkëlqimin e plotë muzikor të Michael Jackson - tha regjisori Antoine Fuqua - Unë u ndikova për të bërë këtë muzikal duke parë veprat e tij. Muzika dhe ato imazhe janë pjesë e pikëpamjes sime për botën dhe shansi për të treguar historinë dhe muzikën e tij në ekran ishte i parezistueshëm." 

Suksesi i muzikalit- Skenari iu besua John Logan, autor ndër të tjera të "Skyfall" (2012) dhe "Gladiator" (2000). Filmi do të përshkruajë të gjitha aspektet e Mbretit të Pop-it, i cili vdiq në vitin 2009, dhe vjen  pas suksesit në Broadway të hitit muzikor 'MJ' .

Numrat e Michael Jackson- Jackson është një nga artistët më të shitur të të gjitha kohërave, me 400 milionë disqe të blera në mbarë botën. Ai ka 13 këngët nr. 1 në Billboard Hot 100, më shumë se çdo artist tjetër mashkull në epokën Hot 100, dhe ishte artisti i parë që kishte një këngë në top 10 në atë tabelë në pesë dekada të ndryshme. Për akuzat për abuzim seksual të fëmijëve që shënuan 16 vitet e fundit të jetës së tij, Jackson doli në gjyq dhe u shpall i pafajshëm për të paktën një nga ato akuza në 2005.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco