Shpikësi, mendja që e krijoi Kubin Rubik, zbulon historinë dhe misteret e tij

Shpikësi, mendja që e krijoi Kubin Rubik, zbulon historinë dhe misteret e tij

11:23, 10/12/2022
A+ Aa A-

Nju Jork - Nëse keni pasur ndonjëherë vështirësi në zgjidhjen e një kubi Rubik, një këshillë e mirë është ta ndani atë në hapa. Ia vlen ta provoni: Kjo këshillë është nga njeriu që e shpiku atë.

“Zgjidhja e problemeve është një aktivitet shumë themelor i mendjes njerëzore dhe nëse një problem është kompleks, ju duhet ta ndani problemin në elementë më të vegjël”, thotë Ernő Rubik, i cili e shpiku kubin në vitin 1974.

Rubik e ka parë enigmën e tij që kërkon përputhjen e ngjyrave, që të kalojë nga një mjet mësimi në klasë në Hungarinë e kohës së Luftës së Ftohtë,  në një fenomen mbarëbotëror me mbi 450 milionë kube të shitura dhe ngritjen e një mini-perandorie lodrash të ngjashme.

“Për mua, kubi përfaqëson atë që do të thotë liri. Liria nuk është kurrë e pafund”, tha ai gjatë një vizite të fundit në Nju Jork. "Kjo ju lejon të bëni atë që është e nevojshme për të arritur qëllimin tuaj."

Kubi original Rubik  3x3 kishte më shumë se 43 kuintilion - kjo është më shumë se 43,000,000,000,000,000,000 - konfigurime të mundshme, por parimet që qëndrojnë pas kubit janë riformuluar për lojëra 2x2, 4x4 dhe 5x5, një loje tavoline të quajtur Gara Rubik, një piramidë, një kullë dhe një pemë Krishtlindjesh ndër të tjera.

Madje bëri kalimin dhe në media elektronike me Rubik's Revolution dhe Rubik's Touch.

Spin Master e bleu markën në vitin 2021. Interpretimi i tyre i fundit quhet Phantom, i cili merr cili merr kubin origjinal 3x3 dhe shton një test memorie: Duke përdorur teknologjinë termokromike, pllakat me shumë ngjyra kthehen në të zeza, përveç nëse nxehtësia e dorës së përdoruesit i mban ato të dukshme.

"Parimi i kubit nuk është i kufizuar," thotë Rubik. "Kompleksiteti i detyrës është të stimulojë mendjen tonë dhe kjo e bën atë një aktivitet shumë më të këndshëm."

Qëllimi i të gjitha enigmave Rubik është të fillohet me disa konfigurime të çrregullta të rastësishme dhe të përziera dhe, duke rrotulluar fytyrat ose pjesët, të transformojnë secilën anë në një ngjyrë të vetme ose një model ngjyrash.

Image

Zgjidhësit e praktikuar të kubit mund të plotësojnë Kubin e Rubikut në disa sekonda, me rekordin aktual botëror që zgjidh një kub në 3,47 sekonda. Ekzistojnë gjithashtu rekorde në Shoqatën Botërore të Kubit për zgjidhjen më të shpejtë kur mbani një sy të lidhur ose përdorni njërën dorë.

U deshën 36 vjet pas shpikjes së lodrës që dikush të dilte me një përgjigje për numrin minimal të lëvizjeve për ta zgjidhur atë. Në vitin 2010, një grup matematikanësh dhe programuesish kompjuterësh vërtetuan se çdo Kub i Rubikut mund të zgjidhet me 20 lëvizje.

Rubik ishte një artist i ri që shpresonte të bëhej skulptor ose piktor përpara se të studionte arkitekturën, për të cilën ai argumenton se është art me një funksion: "Arkitektura po e ndryshon mjedisin sipas nevojave tona".

 

Ai mori një diplomë në arkitekturë në Universitetin e Teknologjisë të Budapestit dhe u bë mësues në departamentin e dizajnit të brendshëm në Akademinë e Arteve dhe Artizanatit të Aplikuar në Budapest.

Rubik përdorte rregullisht modele dhe materiale fizike për të mësuar konceptet në ndërtim dhe dizajn.

"Meqenëse trupi ynë ka nevojë për disa lloj ushtrimesh, truri gjithashtu ka nevojë për atë lloj ushtrimi," thotë ai. Kështu lindi një mjet mësimor elegant që ai e quajti "Kubi Magjik".

“U përpoqa ta bëja sa më të thjeshtë që të ishte e mundur, sepse mendova se vetë detyra ishte mjaft e ndërlikuar,” thotë ai. "Nuk keni nevojë të ndërlikoni më."

Puzzle - e cila përdor elemente të rrumbullakosura për bërthamën qendrore - është e lehtë për t'u përdorur, por gjithashtu mjaft e vështirë për t'u zgjidhur.

"Një nga çelësat kryesorë të kubit është kontradikta midis kompleksitetit dhe thjeshtësisë," thotë Rubik. “Nga njëra anë, kubi është një formë shumë e thjeshtë. Dhe nga ana tjetër, potenciali i ndryshimit të lëvizjes është kaq i ndërlikuar.”

Eleganca mahnitëse e kubit të Rubikut është pjesë e arsyes që ai ka duruar, ndërsa lodrat dhe lojërat e tjera të modës - Tamagotchi apo Shopkins a dikush tjetër -jo.

“Zakonisht këto lloj çmendurish mbarojnë shumë shpejt,” thotë Rubik. "Por kubi nuk vdiq."

Në vitin 2014, ai zbarkoi në Sallën Kombëtare të Lodrave të Famës, duke iu bashkuar klasikëve të fëmijërisë si Barbie, Hot Ëheels, G.I. Joe dhe hula hoop.

Salla vuri në dukje se kubi kishte sjellë edhe gjendjen e tij mjekësore, të njohur si "gishti i madh i kubit" ose "kyçi i Rubikut". Kubi është shfaqur gjithashtu në shfaqje televizive dhe filma nga "The Simpsons" në "The Pursuit of Happyness".

Rubik kujton ditët e para kur disa njerëz ishin të bindur se kubi ishte i pamundur për t'u zgjidhur. Ai e dinte se mund të bëhej dhe iu kërkua ta provonte.

"Unë u përpoqa t'u shpjegoj dhe t'u tregoj njerëzve se është e mundur dhe nëse diçka është e mundur për mua, ju mund ta bëni vetë," thotë ai. "Është një provë shumë e bukur e fuqisë së shkencës."

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco