Thyen rekord me këngën e tyre në Eurozion e vitit 1990, ja si duken sot motrat e famshme Salazar

Thyen rekord me këngën e tyre në Eurozion e vitit 1990, ja si duken sot motrat e famshme Salazar

10:23, 07/12/2022
A+ Aa A-

Pas mosmarrëveshjeve të shumta, sërish bashkë.

Me siguri ju kujtohen motrat e njohura Antonia Toi dhe Encarnaca Encarna Salazar, të cilat përbënin grupin Azucar Moreno dhe që përjetuan kulmin e karrierës së tyre në vitin 1990 në Eurovizion, duke përfaqësuar Spanjën me këngën Bandido.

Këto motra konsiderohen të jenë ndër artistet e para në Spanjë që ndërthurin trashëgiminë e tyre rome dhe mënyrën tradicionale të të kënduarit "kantaora" me ritmet e kërcimit urban.

Me këngën Bandido motrat përfaqësonin Spanjën në Eurovizion në vitin 1990, i cili u zhvillua në ish-Jugosllavi, më saktë në Zagreb.

Antonija para disa vitesh bëri të ditur se dyshja po tërhiqej nga skena muzikore për një kohë të pacaktuar, pasi motra e saj ishte diagnostikuar me kancer në gji.

Ndërkohë Encarna është rikuperuar plotësisht dhe më pas kanë bërë të ditur se për arsye personale nuk kanë ndërmend të nxitojnë për të rifilluar karrierën e tyre.

Mirëpo, në tetor të 2013-ës ata u ribashkuan në një emision televiziv, si duet, por edhe si motra.

Kujtojmë se motrat Salazar kanë qenë gjithmonë shënjestër e shumë thashethemeve, kryesisht për shkak të mosmarrëveshjeve të tyre personale. 

Të dyja  kanë gjithashtu fansat më të shumtë në mesin e komunitetit gay në Spanjë. 

Që nga viti 1984, ata kanë shitur më shumë se tre milionë albume dhe këngë në Spanjë, dhe në vitet nëntëdhjetë ata u bënë të njohur në pjesën tjetër të Evropës, Amerikën Latine dhe SHBA, me 12 milionë albume të shitura.

Ja si duken motrat sot.

Image

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco