Veshja e Kanye West në 'Javën e Modës Paris' irritoi rrjetin

Veshja e Kanye West në 'Javën e Modës Paris' irritoi rrjetin

09:10, 04/10/2022
A+ Aa A-

Pra, ja ku shkojmë sërish… “Kanye West bën diçka të çmendur dhe të panevojshme”.

Të hënën, Kanye West shfaqi linjën e tij të re ‘Yeezy’ në një prezantim ‘YZY SZN 9’ në Paris. Çfarë veshi ai? Një bluzë me mëngë të gjata ku shkruhet “White Lives Matter” në shqip “Jetët e njerëzve të bardhë vlejnë”.

Ngjarja e transmetuar drejtpërdrejt e pa muzikantin të veshur me bluzën teksa shtrihej dhe u bënte video fëmijëve (me sa duket nga akademia e tij ‘Donda’, së bashku me vajzën e tij North) duke ecur në një rreth në të zeza teksa këndonin “You make forever”. 

Oh, dhe ekspertja konservatore Candace Owens madje ka pozuar për një foto me Westin e veshur me një bluzë të ngjashme me të njëjtin slogan.

Supremacistët e bardhë – të tilla si KKK dhe Shoqëria e Rilindjes Ariane – kanë marrë frazën “Black Lives Matter” të përdorur nga njerëzit me ngjyrë që protestojnë kundër brutalitetit të policisë dhe e kanë riformuluar atë.

Lidhja Anti-Shpifje në SHBA e ka kategorizuar frazën si një slogan urrejtjeje.

Sipas ‘Complex’, disa nga modelet e shfaqjes YZY mbanin gjithashtu veshje që shfaqnin këtë slogan në pistë, duke përfshirë një bluzë të bardhë me mëngë të gjata me fjalët “White Lives Matter” të printuara në anën e pasme.

Ndërsa është e paqartë se çfarë mesazhi (nëse kishte një të tillë) West po përpiqej të jepte me zgjedhjen e tij të fundit të modës, reperi ka qenë i njohur për përfshirjen në polemika vitet e fundit – veçanërisht kur bëhet fjalë për bindjet e tij politike.

Ai premtoi mbështetjen e tij për Donald Trump në 2018 dhe kandidoi vetë për president në 2020.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco