Lajmi i fundit

LIVE SYRI TV/ Këndi i Pano Sokos: Shqiptarët që ikin

Historia e Donatella Versace, e cila duhej të paguante një çmim të madh për suksesin e saj

Historia e Donatella Versace, e cila duhej të paguante një çmim të madh për suksesin e saj

17:39, 03/10/2022
A+ Aa A-

Kur shikojmë  suksesin e Donatella Versace në ruajtjen e emrit të perandorisë së modës Versace dhe për ta bërë atë të lulëzojë gjatë gjithë këtyre viteve, do të mendojmë se ajo ka qenë gjithmonë e pathyeshme. Megjithatë, jeta e kësaj 67-vjeçareje është plot tragjedi, frikë dhe pasiguri, të cilat ajo mësoi t'i përballonte dhe t'i mposhte me kalimin e kohës. Dhe edhe sot, pas të gjitha arritjeve të saj, kjo grua është dëshmi e gjallë se suksesi nuk vjen kurrë lehtë dhe se çdo ditë është një sfidë e re që duhet ta pushtojmë.

Image

Ajo ishte muza më e madhe e Xhani

Askush nuk mund të argumentojë se Versace është një nga markat më të mëdha dhe më luksoze të modës, por para së gjithash historia e kësaj familjeje na tregon rëndësinë e vlerave familjare.

Historia e kësaj perandorie të modës filloi me stilistin Gianni Versace , i cili u rrit i frymëzuar nga mamaja e tij, e cila ishte rrobaqepëse. Në vitin 1978, në moshën 32-vjeçare, Gianni krijoi kompaninë e tij me vëllain e tij Santo si CEO dhe motrën e tij Donatella si dizajner dhe nënkryetare.

Marrëdhënia mes Xhani dhe Donatellës, e cila është 8 vite më e vogël, ka qenë gjithmonë kaq e veçantë. Ajo ishte këshilltarja e tij më e ngushtë, shoqja më e besueshme dhe muza e tij më e madhe . Ai ishte gjithashtu ai që e këshilloi t'i  lyente flokët bionde platin, një pamje që u bë marka e saj ikonë përgjithmonë. Gianni madje një herë deklaroi: "Nëse do të martohesha, do të kërkoja një vajzë si Donatella".

Image

Kur ndodhi tragjedia

Në shtator të vitit 1997, ndodhi tragjedia më e paimagjinueshme kur jeta e Gianni-t mori fund tmerrësisht dhe papritur. Dizajneri ishte 50 vjeç. Eshtë e panevojshme të thuhet se motra e tij e vogël ishte përtej e shkatërruar. Duke parë prapa, ajo pranoi : "Vëllai im ishte mbreti dhe e gjithë bota ime ishte përplasur rreth meje."

Pas tragjedisë së Gianni-t, u deklarua se Donatella do të merrte kontrollin krijues të Versace. 42-vjeçarja e atëhershme ndihej jashtëzakonisht e mbingarkuar nga kjo përgjegjësi e rëndë dhe pasiguritë e saj si dizajnere e bënë atë të mos ndihej gati për të mbajtur këtë barrë. Ajo vetë pranoi, "Për 5 vitet e para, unë isha e humbur," vuri në dukje ajo, "kam bërë shumë gabime."

Image

Ajo duhej të mposhtte demonët e saj

Me famën dhe pasurinë në njërën anë dhe natyrën e saj autokritike në anën tjetër, Donatella iu dorëzua shumë tundimeve dhe shpërqendrimeve për t'u përballur me presionet që i vinin nga pozicioni i saj. Kjo përfundimisht bëri që jeta e saj të dilte jashtë kontrollit.

Megjithatë, disa vite më vonë, stilistja kuptoi se ajo duhej të besonte në veten dhe aftësitë e saj dhe të merrte kontrollin e së ardhmes së perandorisë. Përndryshe, trashëgimia e vëllait të saj të dashur do të ishte në rrezik serioz.

Gjetja e zërit të saj

Dhe për fat, Donatella përfundoi duke gjetur zërin dhe identitetin e saj të vërtetë në botën e modës. Sepse në fillim të karrierës së saj, ajo pranoi : "Unë u përpoqa të ndiqja gjurmët e tij. Por nuk ishte pikërisht stili im.”

Duke menduar për vitet e saj të para sfiduese, ajo do ta këshillonte veten të "Jini e fortë dhe qëndroni besnike ndaj vetes... or mbi të gjitha, ndiqni instinktet tuaja dhe mos u përpiqni të jeni Gianni".

Image

3  elementët që i dallonin krijimet e saj nga vëllezërit e saj ishin përdorimi i ngjyrave më pak të ndezura, veshjet më pak të dukshme dhe më pak dekorimi. Dhe është e panevojshme të thuhet se Donatella-s iu desh shumë guxim për t'i hequr qafe.

Në fakt, të qenit një grua që po dizajnon për gratë e bëri Donatellën "të kuptojë saktësisht se çfarë duan të veshin gratë".

Me të, Versace u bë e gjitha për fuqizimin e femrave. Ajo deklaroi, “Ne kemi nevojë për më shumë gra CEO. Gratë që bëhen top modele, kjo nuk mjafton.”

Dhe vizionin e saj përpiqet ta përcjellë përmes veshjeve që dizenjon. Ajo beson se femrat duhet të ndihen rehat në veshjet e tyre qofshin ato të madhësisë 38 apo 46. Dhe kjo do të thotë se për të, moda ka të bëjë me përshtatjen e duhur.

Ruajtja e trashëgimisë Versace dhe lulëzimi

Dhe kjo qasje duket se ka funksionuar në mënyrë të përsosur për dekada tani. 25 vjet pasi u bë drejtor kreativ i Versace, ky emër është ende një nga markat më të mëdha luksoze në industrinë e modës. Marka vazhdon të jetë e preferuara në tapetin e kuq dhe në mesin e të famshëmve – së fundmi ajo ka dizajnuar fustanin e nusërisë së Britney Spears .

Image

Bukuria dhe sfida e të qenit femër

Donatella e pranon se të qëndrosh në krye kërkon punë të vazhdueshme dhe përkushtim të pafund, veçanërisht kur je një grua që përpiqet të përparojë në botën e një burri.

67-vjeçarja pranon : “Çdo gjë është më e vështirë për një grua. Ne nuk mund ta krahasojmë përvojën e një mashkulli në vendin e punës me atë që duhet të kalojnë femrat.” Ajo shpjegon se femrat “kanë më shumë gjasa të shqyrtohen dhe kritikohen sesa meshkujt”.

Donatella Versace, drejtoreshë kreative, hapet duke  thënë : ''Moda ime është e patrembur. Une nuk jam. Unë jam shumë e pasigurt.”

Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha frikërat e saj dhe pengesat me të cilat ajo duhet të përballet vazhdimisht, historia e suksesit të Donatella Versace është prova më e madhe se kur kemi vendosmërinë për të pasur sukses, asgjë nuk është e pamundur. Dhe sa më shumë të kemi sfida në rrugën tonë, aq më e ëmbël bëhet shija e suksesit pasi t'i kapërcejmë ato.

Çfarë mendoni për udhëtimin e Donatella Versace? A jeni dakord që femrat janë akoma më të kritikuara se meshkujt në jetën e tyre profesionale?

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco